Vármegyei hírek

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Kunsági Női Borrend harmadik közös szakmai konferenciáját szervezte meg a térség gazdálkodói részére, ismereteik bővítése céljából.

 

A kecskeméti Hírös Agóra Kulturális Központban tartott szakmai esemény a főtéren zajló egyhetes Barackpálinka és Borfesztivál kísérőrendezvénye volt. Az eseményen az országos jégkármérséklő rendszerrel kapcsolatos eddigi tapasztalatokról is részletes beszámolót hallhattak a jelenlevők.

A rendezvényt Gáspár Ferenc, a NAK Bács-Kiskun Megyei Szervezete elnöke és Gömöri Ágnes, a Kunsági Női Borrend ceremóniamestere nyitotta meg. A köszöntő beszédek sorát dr. Salacz László országgyűlési képviselő kezdte. Elmondta, hogy a hungarikumok közé tartozó kecskeméti barackpálinka méltán híres, elismert széles e világon, valamint több mint négyszáz éves múltra tekint vissza.

A kiváló alapanyag a jó barackpálinka lelke – emelte ki Győrffy Balázs, a NAK elnöke. Köszöntőjében kiemelte: az elmúlt évtizedekben a minőségi bor és pálinka fogyasztása került előtérbe, és ha ez a folyamat nem törik meg, akkor az ágazat szép jövő előtt áll.

A bor, a szőlő és a gyümölcsök a délalföldi térség mezőgazdaságának kiemelkedő termékei közé tartoznak, éppen ezért termelésük, értékesítésük, illetve minőségük további növelése és fogyasztásuk népszerűsítése kiemelt fontosságú – hangsúlyozta dr. Viski József, az Agrárminisztérium vidékfejlesztési programokért felelős helyettes államtitkára.

Jakab István, az Országgyűlés alelnöke Bács-Kiskun megye adottságait, valamint a helyi gazdálkodók szorgalmát és képességeit dicsérte köszöntőjében. Arra hívta fel a figyelmet, hogy bár sok országot bejárt, olyan ízeket sehol sem talált, mint a megyében.

A köszöntőket követően – a nagy érdeklődésre tekintettel – az előadások sora a nemrég üzembe helyezett országos jégkármérséklő rendszer bemutatásával indult, Kocsis Áron, a rendszer üzemeltetési vezetőjének ismertetésében. Előadásában rámutatott, hogy a kiépült országos hálózat 986 egységből áll, a berendezések többsége manuális, mintegy negyede automatikus működtetésű. Mint mondta, májusban alig volt olyan nap, amikor az országban ne riasztottak volna valahol. Bács-Kiskunban mindennap volt éles helyzet. Hangsúlyozta: a szupercellák hatásait nem lehet kivédeni, százszázalékosan a jégkárt sem lehet elkerülni, ugyanakkor ez a hálózat arra jó, hogy csökkentse a jégesők lehetőségét, az általuk okozott kár mértékét. Győrffy Balázs, a NAK elnöke hozzátette, 30 százalékkal kevesebb a bejelentett jégkárok száma a rendszernek köszönhetően, mint az előző évek hasonló időszakaiban.

Hajagos Csaba, a Kecskeméti Katona József Múzeum történész muzeológusa többek között nemzeti italunk, a pálinka kialakulásának, fejlődésének, jelentőségének történelmi gyökereit is kutatja. Szavai szerint már a X-XI. században, I. Géza korában is folyt Kecskeméten és körzetében a szőlőtermelés, minek következtében a borkultúra is jelen volt. A bor mellékterméke az aljára leülepedett úgynevezett seprő, melyből a korabeliek az égetett bort készítették. Az ezzel foglalkozó szakemberek lettek később a pálinkafőző mesterek.

A rendezvényen dr. Sidlovits Diána, a NAK kertészeti csoportvezetője a világ és Magyarország szőlőtermesztéséről beszélt. Elmondta, Magyarországon kevesebb mint hárommillió hektónyi bor készül évente. Ez nem sok, ugyanakkor pozitív az, hogy a fiatalok egyre inkább előnyben részesítik a minőségi bor fogyasztását. Hegedűs Attila a GUSTO Pálinka országos értékesítési és marketing igazgatója évtizedes tapasztalatára alapozott helyes szakmai gyakorlatait osztotta meg a hallgatóközönséggel. Szakmai ismertetőt hallhattunk továbbá Simon Attila pálinkamester előadásában.

„Szőlő és bor a művészetben” címmel interaktív kiállítást tekinthettünk meg Palásti Renáta festőművész tárlatvezetésében, valamint Sztanev Bertalan, „A BOR női szemmel” című könyv szerzője tartott előadást Vallomások szőlőről, borról, kultúráról címmel. Az eseményt a Kunsági Női Borrend által szervezett borbemutató zárta.

 

(nak.hu)

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám