Vármegyei hírek

A kistermelői élelmiszer-előállításról tartottak fórumot Vépen február 26-án. A tájékoztató rendezvény célközönsége az élelmiszer-előállítással foglalkozó őstermelők, egyéni vállalkozók voltak, akik számára a kistermelésből adódó kötelezettségek számbavételén túl hasznos ismeretekkel igyekeztünk a segítségükre lenni.


A rövid megnyitót követően kezdődtek a szakmai előadások. Papp Katalin, a Vas Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Földhivatali Főosztály osztályvezetője először a kistermelői élelmiszer-előállítás törvényi-jogszabályi hátterét, alapfogalmait mutatta be, fontosnak tartotta megemlíteni az előállítható termékek mennyiségi korlátait, a jövedéki termékekre vonatkozó előírásokat, a nyilvántartási kötelezettségeket és a jó gyártási és higiéniai gyakorlat elemeit. Külön beszélt a falusi vendégasztalról, valamint a gyógynövény, illetve a vadon termő gomba gyűjtéséről. Az is kiderült, hogy kistermelői keretek között gyógynövényekből nem állíthatók elő gyógyszerek és étrend-kiegészítők alapanyagai. Lépésenként vette azt is sorra, hogyan válhat valaki kistermelővé, milyen infrastrukturális, higiéniai feltételek szükségesek, valamint e keretek közt hol és mit lehet szabályosan árusítani. Az előadás végén kiemelte, hogy a kistermelő felel az általa előállított és forgalmazott termékek biztonságáért.

A főosztály másik munkatársa, Margavicsné Nagy Éva a kistermelői tej-és húsfeldolgozás alapjait ismertette. Az alapanyag- és az élelmiszer-készítés műveleteinek a szabályozásával kezdte az előadást, itt külön említette a friss húst, a baromfihúst, a húskészítményeket és a tejtermékeket. Részletezte a raktározás-tárolás, a hűtési lánc fenntartás előírásait, a hőmérséklet és a hűtőberendezések előírásait, és ezek fontosságát a biztonságos élelmiszer-előállítás folyamatában. Külön szólt a nyári melegben való piaci részvételről, gyakorlati tudnivalókat osztott meg a hallgatósággal. Ezek után kitért a vágás feltételeire, a húsvizsgálatra, a friss hús előkészítésének folyamataira (hűtés, csontozás, darabolás, csomagolás, szállítás, tárolás) és a tartósítási folyamatokra, úgy, mint a sózás-pácolás, füstölés, érlelés és hőkezelés. Mindemellett a baromfihús-feldolgozásról külön szó is esett. Végül a jelölés-címkézés témát és a húskészítmények (kolbász) és a tejtermékek (nyerstej, pasztörizált termékek, túró) előállításának szabályait mondta el. Az előadások végén a résztvevők gyakorlati problémákat vetettek fel, ezekre minden esetben sikerült is választ kapniuk, illetve megoldást találni.

A rendezvény zárásaként Végh Ádám, a NAK vidékfejlesztési referense tartotta meg prezentációját „Agrártámogatási lehetőségek a kistermelők számára a VP-ből (LEADER)- helyi termék előállítás” címmel. Az előadás az elmélet, mint konkrét pályázati lehetőségek és határidők mellett gyakorlati tudnivalókkal is ellátta el a jelenlévőket, megtudhatták a VP-s pályázatok menetrendjét a tervezés- benyújtástól a megvalósításig, pozitív és negatív példákkal alátámasztva, valamint az ún. buktatók is felmerültek.

A rendezvény érdekes témákat érintett, a hallgatóság visszajelzése alapján hasznos volt, sok új információval gazdagodtak. Örömmel vették, hogy a kamara tervezi az élelmiszer-előállítási témájú előadások folytatását.


(NAK)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám