Vármegyei hírek

Egyedülálló, „Szakmák Hete” elnevezésű pályaorientációs programsorozat zajlott az elmúlt napokban Bács-Kiskun-szerte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara támogatásával, ami hagyománnyá válhat.

 


A 2017. április 6-án, Kecskeméten megtartott zárókonferencia tette fel a koronát arra a négynapos, „Szakmák Hete” elnevezésű pályaorientációs programra, amelyet a NAK Bács-Kiskun megyei szervezete és a Bács-Kiskun Megyei Pedagógiai Szakszolgálat közösen valósított meg a megyében működő, mezőgazdasági és élelmiszeripari szakképzést folytató, Földművelésügyi Minisztérium által fenntartott szakképző intézményekkel.

Domján Gergely, a NAK megyei elnöke köszöntőbeszédében elmondta, hogy a program célja az általános iskola 7. osztályos tanulói körében a szakmák iránti érdeklődés felkeltése, minél szélesebb körű bemutatása. Továbbá kiemelte annak fontosságát, hogy a tanulók gyakorlati tapasztalatot szerezzenek, továbbá az arra fogékony gyermekek agrárgazdasági képzés felé irányítását a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által támogatott pályaorientációs programok segítségével. Kiemelte a program egyediségét, mely abban áll, hogy a diákok tevékenyen végeztek gyakorlatokat, mint például a virágkötés, kolbásztöltés, fémmegmunkálás, palántázás.

 

A sikeresen megvalósult program hosszas előkészületeket és teljes összhangot igényelt a szervezőktől már a kezdetektől. 2016. őszén merült fel, hogy az agrárgazdaság egyik legégetőbb problémájára, a megfelelő gazdautánpótlásra, valamint a következő generáció kinevelésére ilyen módon is keressenek a megoldást. A megyeszerte dolgozó pályaválasztási tanácsadók tapasztalatai alátámasztották, hogy nem elég az általános iskola nyolcadikos tanulóinak megszólítása, a pályaorientáció és az érdeklődés felkeltése sokkal hatékonyabb, ha ezt már általános iskola hetedik osztályában megkezdik.

A szervezés és előkészületek során a Pedagógiai Szakszolgálat vállalta magára az általános iskolákkal való kapcsolattartást, a tanulók szervezését, míg a NAK biztosította a program lebonyolításához szükséges anyagi forrást, koordinálta a szakképző intézményeket. A Bács-Kiskun megyében működő 158 általános iskolát idén februárban keresték meg. Az érdeklődés olyan hatalmas méreteket öltött, hogy nem sokkal a meghirdetés után le kellett zárni a jelentkezést az anyagi keret és a szakképző intézmények befogadóképességének korlátozottsága miatt. Végül a négy szakmai nap alatt közel 600 gyermeket utaztattak és nyújtottak számukra életre szóló élményeket.
Bács-Kiskun megyében négy, a Földművelésügyi Minisztérium által fenntartott iskola van, melyek közül mindegyik üdvözölte a programot, és a teljes tantestület bevonásával, színes programokkal, élményszerű oktatással várta a gyermekeket.

A szakmai hét első állomása a Bereczki Máté Élelmiszeripari és Mezőgazdasági Szakképző Iskola volt 2017. március 27-én, ahol magvetési és traktorozási lehetőséget kaptak, továbbá ellátogattak az AXIÁL Kft. bajai központjába is, ahol közelről ismerhették meg a kiállított gépeket. Itt találkoztak gyakorlati oktatáson résztvevő és volt diákokkal is, akik az iskolából kikerülve mesélték el a szakmában való elhelyezkedés előnyeit.

2017. március 29-én több mint 250 gyermek látogatott el a Kiskunfélegyházi Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakképző Iskola és Kollégiumba, ahol 15-nél is több szakmai tevékenységet próbálhattak ki. Az iskolában, ahol az élelmiszeripari szakmákat mutatták be, a tanulók minden érzékszervére döntő hatást gyakorolt a vendéglátó iskola. A brióskészítés és kolbásztöltés mellett kóstolót is kaptak a látványkemencében sült péksüteményekből és a tárcsalapon sült kolbászból, melyhez jó magyar fehér kenyeret és mustárt is kaptak. A tangazdaságban az elfogyasztott ételeket lemozoghatták a diákok, hiszen – többek között – lovaglás, ostorcsattogtatás volt a program.

Harmadik állomás 2017. március 30-án az FM ASzK Mezőgazdasági Szakképző Iskola és Kollégium volt Jánoshalmán, ahol az iskolában palacsintasütés és -kóstolás várta őket, míg a tudományos érdeklődést a sertésszív-boncolás és testtáj-felismerés ösztönözte. Az intézmény tangazdaságában sok lány is bátran a traktorok kormánya mögé ült, hiszen szakember felügyelete mellett lehettek a diákok igazi traktorosok, ami sokaknak életre szóló élményt nyújtott az állatsimogatás, sajtkészítés és fémmegmunkálás mellett.

 

A meglátogatott iskolák sorát a Kecskeméten működő Kocsis Pál Környezetvédelmi és Mezőgazdasági Szakképző Iskola zárta, ahol szintén két helyszínen folyt az ismerkedés. A kertészetben a diákok palántáztak és paradicsompalántákat gyommentesítettek, ágyásokat tisztítottak, de az iskolában is a gyakorlati megközelítés dominált, hiszen a koszorúkötés mellett a számlakitöltés rejtelmeibe vezették be a hetedik osztályos vendégeket.

 

Összességében elmondható, hogy a négy nap során 39 tevékenységen keresztül 9 szakképesítést mutattak be. A program során kiemelt figyelmet fordítottak arra, hogy a 2017/2018-as tanévben hiányszakmának minősülő mezőgazdasági gépész, pék, állattartó szakmunkás és családi gazdálkodó, falusi vendéglátó szakképesítések is szerepeljenek a bemutatott szakképesítések között.
Hajagos Kiss Margit, a Bács-Kiskun Megyei Pedagógiai Szakszolgálat pályaválasztási tanácsadója előadása zárta a rendezvényt, melyben kitért arra, hogy a tematikus hét beiktatására a tantervbe megalapozza az általános iskola 7. és 11. évfolyamában az iskolarendszerű felkészülést az ilyen programokra.
A visszajelzések arra utalnak, hogy az idei évben valami olyan kezdődött el, ami hagyománnyá válhat, hiszen a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a legmagasabb vezetői szintekig elkötelezett a szakember-utánpótlás és a pályaorientáció mellett.

 


(NAK)

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám