Vármegyei hírek

Idén több napraforgó és kukorica termett Zala megyében, mint az elmúlt évben, a betakarított termés jó minőségű. Továbbá 110 ezer hektárnyi vetésterületen fele-fele arányban vetnek őszi és tavaszi szántóföldi növényeket.

 


A napraforgó csaknem 85 százaléka már raktárakba került. A 6,2 ezer hektárnyi vetésterületen 2,7 tonna volt a hektáronkénti átlaghozam, míg tavaly átlagosan 2,2 tonna napraforgó termett hektáronként - közölte Süle Katalin, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) megyei elnöke. Hozzátette: a kukorica hozama mintegy 1,8 tonnával haladja meg a tavalyi termésátlagot. A kukorica vetésterülete idén mintegy 34 ezer hektár Zala megyében, eddig 230 hektáron végeztek a betakarítással. A termés minősége jó, a hektáronkénti átlaghozam 7,8 tonna.
A megyében betakarították a 4,6 ezer hektáron termelt szója csaknem 76 százalékát, a termésátlag 2,7 tonna volt hektáronként. A szóját tonnánként 97 ezer forintért, a napraforgót 98 ezer forintért lehet értékesíteni, míg a kukorica tonnánkénti felvásárlási ára 38 ezer forint. 

 
Süle Katalin kitért arra is, hogy Zala megyében a 110 ezer hektárnyi vetésterületen fele-fele arányban vetnek őszi és tavaszi szántóföldi növényeket. Az őszi káposztarepce vetését a zalai gazdák ,,túlteljesítették", a tervezettnél 160 hektárral nagyobb területen, mintegy 15 610 hektáron vetették el a magot. A tervek szerint ősszel mintegy 50 806 hektáron kerül földbe a mag. A megyében megkezdődött az őszi búza, az árpa a rozs és a tritikálé vetése. A tervek szerint a legnagyobb, mintegy 27 770 hektárnyi területen őszi búzát vetnek, az árpa vetésterülete 5 ezer hektár lesz, a rozsé is meghaladja 400 hektárt, 2190 hektáron pedig triticálét termelnek.
Az őszi vetések jól fejlődnek, jókor jött a hétvégi csapadék. A magágykészítést azonban megnehezítette, hogy az elmúlt 3-4 hétben szinte alig esett az eső, nem érkezett meg a jelzett nagyobb mennyiségű csapadék sem, amire a vetésnek nagy szüksége lenne. A kártevők nem jellemzők a megyében, a szántóföldeken a repce kikelése után repcebolha ellen kellett védekezni.


(MTI)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám