Vármegyei hírek

Közel hat és fél tonnás az őszi búza hektáronkénti átlagtermése az aratás feléhez közeledve Tolna megyében, ahol az őszi árpa és a repce is kiemelkedő termést hozott az idén.

 

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) legfrissebb adatai szerint a Tolna megyében 49 393 hektáron termő őszi búzát 21 ezer hektáron takarították be, összesen 135 209 tonnát, ami 6,415 tonnás átlagot jelent hektáronként. 2014-ben és 2015-ben is Tolnában volt legmagasabb a búza hozama; a KSH adatai szerint 5,85, illetve 6,16 tonna termett egy hektárra vetítve.

A búzával megegyező átlagot hozott az őszi árpa, amelyet a 14 195 hektáros vetésterületen teljes egészében learattak, az össztermés 89 642 tonna volt. Az árpa terméseredményei idén jobbak az előző két évinél, amikor 5,77, illetve 6,1 tonnát takarítottak be hektáronként.

A 11 024 hektáron termesztett repce aratása is befejeződött, összesen 46 159 tonnát, hektáronként 3935 tonnát takarítottak be, ami több mint egy tonnával meghaladja a tavalyi eredményt. 2015-ben Tolnában 2880 tonna termett az olajos növényből egy hektáron, ami kevéssel maradt el a legjobb, Csongrád megyei átlagtól.

A termesztés színvonalának köszönhető a jó eredmény

A jó terméseredményeket a termesztés színvonala magyarázza, hiszen több megyében a Tolna megyeinél jobbak a talajadottságok – közölte Varga András, a Tolna megyei gabonaválasztmány elnöke. Emellett jól sikerült megválasztani a helyi viszonyokhoz illő vetőmagokat, és Tolna a megyék között élen jár a precíziós gazdálkodásra való átállásban. A repcetermesztés a gazdálkodás színvonalának indikátora, és sok Tolna megyei termelő öt, öt és fél tonnás repcetermést ért el – jegyezte meg. Az őszi búza Bonyhád térségében, Paks és Tolna körzetében az átlagnál kevesebb, a szekszárdi, dombóvári járás egy részén ugyanakkor több búza termett – fejtette ki Varga András.

A választmány elnöke beszámolt arról is, hogy egy tonna őszi árpát jelenleg 30-32 ezer forintért – 2004-es áron – lehet értékesíteni. A takarmánybúza ára az aratás elején tonnánként 37-38 ezer, az étkezési búza 40 ezer forint körül alakult. Azóta egy-két ezer forinttal csökkentek az árak, és a kereslet sem élénk – tette hozzá. A legjövedelmezőbb a repce termesztése volt, a növény tonnájáért 105-115 ezer forintot fizetnek.

Forrás: NAK, MTI

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Ügyfélszolgálati irodák elérhetőségei

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám