`

Az 2017-es év végére a vidékfejlesztési források jelentős része elkelt, a program keretének közel 85 százalékát már lekötötték a nyertes pályázatok. Az elbírálás folyamatos, így ez az arány 2018 elején tovább emelkedik majd. Az úgynevezett maradványpénzeket pedig újra meghirdeti a Miniszterelnökség.


Teljesülni látszik a Miniszterelnökség korábban kitűzött célja, az év végére a Vidékfejlesztési Programban (VP) lekötött összeg eléri a keret 85 százalékát, ami több mint 1120 milliárd forintos kötelezettségvállalást jelent. Kis Miklós Zsolt, a Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkára elmondta: mára egyértelműen látszik, hogy sikerült felgyorsítani az elbírálásokat. A program pályázatainál eddig 157 ezer támogatói döntés született, ebből több mint 9 ezer kérelem beruházási jellegű.
– Összességé­ben elmondható, hogy a VP az egy évvel későbbi indulása ellenére mára behozta lemaradását. A döntéshozatal az év utolsó napjaihoz közeledve is folyamatosan zajlik, a kötelezettségvállalás összege így dinamikusan nő – emelte ki az államtitkár.

Az elmúlt napokban hirdetett eredményt a tárca a terménytárolók, -szárítók és -tisztítók építésére, korszerűsítésére megjelentetett felhívás esetében, ahol első körben 838 mezőgazdasági termelő kérelme nyert támogatást. Ők mintegy 38 milliárd forintot fordíthatnak beruházásaik megvalósítására.

Mindemellett azon pályázatoknál is várhatók újabb eredmények, ahol korábban már részeredményt hirdetett a Miniszterelnökség. Ilyen például a kertészeti gépbeszerzésre, valamint az ültetvénytelepítésre, a gomba- és hűtőházak, üvegházak létesítésére kiírt felhívás. Az úgynevezett diverzifikációs pályázatát ugyanakkor visszahívta a Miniszterelnökség, mivel a korábban elrendelt vizsgálat számos visszaélésre mutatott rá.

A Vidékfejlesztési Program keretéből eddig mintegy 200 milliárd forint jutott el a nyertes pályázókhoz, ennek pontosan a felét az idén fizették ki a gazdáknak. Az államtitkár szerint a kifizetéseket ebben az évben hátráltatták az Európai Unió szigorú előleg-kifizetési előírásai, amelyek – szemben más operatív programokkal – az agrárcélú fejlesztéseknél csak biztosítéknyújtás mellett teszik lehetővé az előleg igénylését. Ettől csak néhány esetben, például az önkormányzatok esetében lehet eltérni.
– A szigorú előírások miatt szinte alig érkeztek be beruházási jellegű előleg-kifizetési kérelmek a Magyar Államkincstárhoz, így kifizetésre sem volt mód – jegyezte meg Kis Miklós Zsolt. Becslése szerint 2017 utolsó napjaiban még néhány milliárd forintot utalhatnak át a gazdáknak, nagyobb összegű kifizetésre csak az új év elején számít.

Az államtitkár szerint a beruházásoknál a közbeszerzések lefolytatása is időigényes feladat, így a kifizetési kérelmek várhatóan jövőre jelennek majd meg a kincstárnál. Ugyanakkor leszögezte, hogy amint megkapták a kérelmeket, azonnal megkezdődik az ellenőrzés és a folyósítás.
Bár a legtöbb vidékfejlesztési forrás már elkelt, a Miniszterelnökség január elején két újabb felhívást hirdet meg. Mivel az energiahatékonyság javítása fontos része a VP-nek, ezért az eddig felhasználatlan összegeket önálló pályázatként, változatlan céllal újra meghirdeti a tárca. A felhívás keretében 30 milliárd forintra a mezőgazdasági üzemek, 5 milliárd forintra pedig az élelmiszeripari kisvállalkozások pályázhatnak majd. Emellett a borászati ágazat számára fontos felhívás megjelenésére is számítani lehet, ami a borszőlő-ültetvények telepítését hivatott támogatni.

A 4 milliárd forintos keret terhére a borpiaci szabályozás szerinti telepítési engedéllyel rendelkezők nyújthatják be kérelmüket. A felhívások társadalmi egyeztetése véget ért, az év eleji megjelenésüket követően várhatóan 2018. február második felétől lehet majd a kérelmeket benyújtani.


(forrás: Magyar Idők)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám