`

Erős lehet a hitelkereslet az agráriumban működő cégeknél, részben az elérhető támogatásokkal összefüggésben – írta összeállításában a Világgazdaság. A területen működő cégek nagy többsége beruházna az előttünk álló egy évben.


Intenzív időszakra számítanak az agráriumban működő vállalkozások finanszírozásában a pénzügyi szolgáltatók – derül ki a lapnak adott nyilatkozatukból.

Az agrárpiaci hitelezésben a következő egy év kiemelten magas növekedési potenciált rejt magában – közölték a Takarék Csoportnál. Válaszuk szerint a takarékok arra számítanak, hogy – a teljes vállalati hitelpiachoz hasonlóan – a mezőgazdaságban is a beruházási hitelek generálják a hitelpiac növekedését: ennek mértéke pedig az előttünk álló egy évben meghaladhatja a vállalati hitelpiac bővülésének mértékét. Ezt segíti elő, hogy a vidékfejlesztési pályázatok nyertesei akár 50 százalék előleget igényelhetnek a beruházás elindításához, illetve hogy a kedvező kamatkörnyezet bátorítja a külső források igénylését. Biztató a kilátások szempontjából az a tény is, hogy a friss Takarék Agrár Hangulati Index szerint az agrárüzemek 77 százaléka tervez beruházást az előttünk álló 12 hónapban.

A K&H Bank szakértői szerint a hitelvolumen-növekedés a következő évben, években a pályázatok döntési ütemének függvénye lesz, várható összege a pályázati forrásokkal nagyjából megegyező összeg lehet, 40 százalékos intenzitást feltételezve. „Vannak olyan beruházási kényszerhelyzetek is, amelyek már nem várhatnak tovább pályázati forrásra, de ezek volumene a várható források harmadát sem éri el” – tették hozzá.

A Budapest Banknál az agrárhitelezés enyhe növekedésére számítanak a következő egy évben. Emlékeztettek rá, hogy az ősz folyamán 350 milliárd forintnyi támogatási forrásról születik döntés, ami mintegy 700 milliárd forint értékű fejlesztést indukál az ágazatban a következő két évben. Ez önmagában is jelentős finanszírozási igényt teremt, amit tovább növel az így létrehozott termelőkapacitás üzembe állításának forgóeszközigénye. Mindez már a következő egy évben érezteti hatását, kiteljesedni pedig két-három év múlva fog.

A legnagyobb húzóerejük a Budapest Bank szakértői szerint a szinte minden ágazatot érintő uniós pályázatoknak és az ezek nyomán jelentkező addicionális hiteligényeknek lesz. Ezek közül a kertészeti és az állattartó ágazatok emelkednek ki, de jelentős beruházások várhatók az élelmiszeriparban is. Az MFB Pontokon az élelmiszeripari középvállalkozások számára elérhető, 100 milliárd forint keretösszegű, vissza nem térítendő támogatással kombinált kedvezményes hiteltermékek iránt tapasztalatuk szerint van kereslet: a pályázat keretkihasználtsága megközelíti az 50 százalékot, és az eddigi összes forrásigény 54 százalékát a Budapest Banknál igényelték a cégek. Ezenkívül organikus növekedés várható azon ágazatokban, ahol az árnövekedés miatt megvalósulhatnak a korábban elhalasztott beruházások: például a sertés- és tejágazatban, de említhetnénk a baromfiágazatot is, ahol időszerű a madárinfluenza miatt lecsökkent állatállomány pótlása.

Ami pedig a finanszírozás szempontjából kiemelt területeket illeti, nem nagyon lehet olyan szegmenst említeni, amely ne részesedhetne a finanszírozásból, vagy ahol ne lenne még tere jelentős fejlesztéseknek. Az OTP Bank szakértői szerint a most rendelkezésre álló pályázati források megoszlásának vonatkozásában az élelmiszeripar, a borászat, az állattenyésztés és a kertészet tekinthető fókuszterületnek. Azonban ez inkább csak várakozás, hiszen emellett saját erőből történő beruházások is megjelenhetnek egy-egy alágazatban, és azok akár jelentősebb banki forrás bevonását igényelhetik.

 


(vg.hu)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám