`

Néhány nappal ezelőtt a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége jelezte, hogy nem az elvártaknak megfelelően halad a tavalyi uniós támogatások kifizetése. Az államkincstár a nak.hu-nak jelezte, nincs fennakadás az utalásoknál.


Az idei egységes kérelmek elkészítése során a következő esztendőre kívánatos támogatási összegeket tüntetik fel a gazdálkodók. Ugyanakkor a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) múlt heti állásfoglalása szerint az MVH, illetve annak utódja, a Magyar Államkincstár még több gazdának is adós a 2016-ra járó juttatással.
„A támogatási előlegek kifizetése 2016 októberében – az elmúlt évek gyakorlatának megfelelően – rendben megkezdődött és év végéig nem is volt komolyabb fennakadás, időarányosan jól teljesültek az utalások. Ezt követően azonban, a zökkenőmentesnek beharangozott 2017-es átállás – az agrártámogatások kifizetése a Magyar Államkincstárhoz került – első két hónapjában egyáltalán nem, idén márciusban is csak akadozva érkezett támogatás a termelőkhöz. Sokan vannak, akik idén még egyetlen forintot sem kaptak, holott az elmúlt években áprilisra a termelők nagy része gyakorlatilag már majdnem minden neki járó támogatáshoz hozzájutott.” – közölte a szervezet.

A MOSZ szerint még mintegy 150 milliárd forint „parkol” a kincstárnál. Úgy vélik, különösen nagy a lemaradás a zöldítési támogatás kifizetésében – a MOSZ tagszervezeteinek visszajelzései alapján sok esetben a megítélt támogatás 50-60 százalékát sem kapták meg a termelők. Sőt, a szövetség szerint egyes termeléshez kötött támogatások utalása el sem kezdődött és 2017-ben agrár-környezetgazdálkodási (AKG) kifizetés sem volt. A MOSZ szerint nagy szükség lenne a pénzre, hiszen a mezőgazdasági munkák javában zajlanak, folyik a vetés-előkészítés, a vetés, a műtrágyázás, a növényvédelem, amelyek finanszírozására sok esetben a mindezidáig meg nem kapott támogatás lett volna a fedezet. Álláspontjuk az, hogy a támogatás-fizetést a gazdálkodói időszakhoz kellene igazítani, nem pedig a jogszabályban megfogalmazott június végi dátumig várni vele.

 

Folyamatos a teljesítés

 

A Magyar Államkincstár elnöke az MTI-nek adott nyilatkozatában még a MOSZ állásfoglalásának közzététele előtt közölte, hogy az év elejétől mintegy 43 milliárd forintot fizetett ki a MÁK a gazdáknak.

A szövetség közleménye után a nak.hu megkereste az államkincstárat. A MÁK részünkre elküldött válaszában jelezte, hogy fennakadást legfeljebb csak kifizetések más ütemezése miatt érzékelhetnek a termelők.
„Nincs késedelem és nem is várható késedelem a kifizetések terén, a területalapú és a termeléshez kötött támogatásoknál a tavalyi támogatási szintnél magasabb értékben teljesített kifizetéseket a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal, illetve a beolvadásos különválást követően a Magyar Államkincstár. Folyamatos a 2016-ban benyújtott kérelmek ügyintézése, illetve a kifizetés. Ennek keretében eddig több mint 340 ezer kérelemre hagyott jóvá a Magyar Államkincstár 320 milliárd forintot meghaladó összeget. Kistermelői támogatásra a 42 ezer ügyfélből több mint 38 ezer ügyfél részére utalt támogatást. SAPS támogatás esetében több mint 126 ezer gazdálkodó kapott már kifizetést, az összeg mintegy 90 százalékát kifizette a hivatal. A 2016. évi egységes kérelemhez kapcsolódóan az MVH 287 milliárd forintot fizetett ki előlegként, illetve részfizetésként a gazdálkodóknak 2016. december 31-ig, ami közel 100 milliárd forinttal haladta meg a tervezettet. Zöldítésre 120 ezer ügyfélnek volt kifizetés 70 milliárd forintot meghaladó mértékben, a kifizetések folyamatosak. Idén már több mint 15 milliárd forintot utalt a Magyar Államkincstár zöldítés jogcímre."

Mint írták, az új Közös Agrárpolitika bevezetése óta a korábbiaktól eltérően a területalapú támogatás (SAPS) és a zöldítés különvált. Ez azt jelenti, hogy a kifizetések más ütemezésben és nem egyszerre történnek. Úgy vélik, a megszokottól eltérő ütemezés okozhat esetleg nehézséget a gazdálkodóknak, de ez nem befolyásolja a kifizetések folyamatos, határidőben történő végrehajtását.
,,A Magyar Államkincstár 2017. január 1. és 2017. április 6-a között közel 70 milliárd forintot kifizetett a gazdák részére. Amint azt a számok is igazolják, a kifizető szervet érintő átalakítás ellenére a támogatások utalása folyamatos volt, és jelenleg is minden lehetséges erőforrást a fennmaradó jogos támogatások gördülékeny kifizetésére fordít a Magyar Államkincstár.”



(nak.hu)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám