`

Míg az egyéni gazdaságok körében jelentősen emelkedett, a társas vállalkozások esetében tovább csökkent az agrárhitel-állomány tavaly az utolsó negyedévben.


Jelentősen, 256,7 milliárd forintra emelkedett 2016 negyedik negyedévében a mezőgazdasági és élelmiszeripari egyéni gazdaságok hitelállománya, ami 58,8 százalékkal meghaladja az előző negyedévit. A teljes állományból 98,6 százalékot a mezőgazdasági, 1,4 százalékot az élelmiszeripari szakágazatok képviseltek az aktuális negyedévben – mutatta ki az Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI).

Figyelemre méltó, hogy a mezőgazdaság egyéni gazdaságainak hitelállománya erőteljesen, 94,5 milliárd forinttal nőtt az előző negyedévhez képest, ami elsősorban az MFB-NHP Földhitel hitelprogramhoz kapcsolódó hitelfelvételeknek tulajdonítható 2016 negyedik negyedévében. Az élelmiszeripar egyéni gazdaságainál ugyanakkor a hitelállomány értéke az előző negyedévit több mint 500 millióval meghaladva, 3,6 milliárd forint felett alakult. A mezőgazdaság egyéni gazdaságainál a hitelállomány bővülésében az említett földhitelprogramon kívül ösztönzőleg hatott az alacsony vállalati kamatláb is. A hitelállomány növekedésének közel harmadát a piaci hitelek adták.

A mezőgazdasági társas vállalkozások hitelállománya mindeközben 9,3 százalékkal, az élelmiszeripari társas vállalkozásoké pedig 3,4 százalékkal csökkent 2015 negyedik negyedévéhez képest. A közel hatezermilliárdos nemzetgazdasági hitelállományból a mezőgazdasági társas vállalkozások 332 milliárd forintot, az élelmiszeripari társas vállalkozások 376,4 milliárd forintot tudhattak magukénak, azaz 5,6 és 6,4 százalékban részesedtek. Ez azt jelenti, hogy a mezőgazdasági ágazat részaránya kissé visszaesett, az élelmiszeriparral együttesen a teljes hitelállomány 12 százalékát – 708,3 milliárd forintot – tették ki.

A mezőgazdasági társas vállalkozások hitelállományán belül a forinthitel részaránya továbbra is 90 százalék körül volt a devizahitelekkel szemben 2016 végén. A forinthitelek értéke jelentősen, 13,7 százalékkal 287,8 milliárd forintra csökkent. A devizahitelek összege ugyanakkor 35,4 százalékkal 44,2 milliárd forintra nőtt, ami az AKI szerint nagyobb kockázatot jelent a rendszerben.

A mezőgazdasági társas vállalkozásoknak újonnan folyósított hitelállomány 35,3 milliárd forint volt tavaly az utolsó negyedévben, ami több mint 16 százalékkal maradt el az előző negyedévben folyósított hitelértéktől. Az élelmiszeripari cégek hitelállománya 376,4 milliárd forint volt, ami 3,4 százalékos csökkenést jelent az előző év ugyanezen időszakához viszonyítva.

 


(Világgazdaság)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám