`

Mind a növénytermesztés, mind az állattenyésztés volumene nőtt 2016-ban, a mezőgazdaság kibocsátása az előző évhez viszonyítva 8,7%-kal gyarapodott Ez a bruttó hozzáadott értéket is emelte, a munkaerő-ráfordítás nem változott jelentősen – derül ki a KSH Statisztikai Tükör című kiadványából.

 


A növénytermesztés kibocsátásának volumene a második becsült adatok szerint 13%-kal emelkedett. (2015-ben a növénytermesztés volumenének visszaesését részben a magas 2014. évi bázis okozta.) A kalászosok kibocsátása összességében közel ötödével nőtt, a három legfontosabb gabonáé, a búzáé, az árpáé és a kukoricáé egyaránt emelkedett. A kukorica volumenének jelentős gyarapodását segítette az ideális meleg és a bőséges csapadék egymás utáni periodikus váltakozása, de a legtöbb gabonafélének szintén kedvezett az időjárás.


Az ipari növények kibocsátása negyedével nőtt, leginkább a repce jó eredménye miatt. A takarmánynövények volumene 6,2%-kal emelkedett, a kertészeti termékeké nem változott. A dohány és a burgonya volumene csökkent, az utóbbié 15%-os áremelkedéssel járt együtt. A burgonya betakarított területe egy év alatt 16%-kal kisebb lett. A gyümölcstermelés volumene 3,3%-kal csökkent.

Az élő állatok kibocsátása 3,9, az állati termékeké 1,3%-kal bővült, az állattenyésztés teljes termelési volumene 3,1%-kal haladta meg az előző évit. A baromfi, a sertés és a szarvasmarha kibocsátása nőtt, az állati termékek közül pedig a tejé emelkedett. A tej áresése az előző évihez hasonlóan folytatódott, ami az egész termékcsoport árszínvonalát visszavetette.

A mezőgazdasági ágazat (szolgáltatásokkal és másodlagos tevékenységekkel együtt számolt) kibocsátásának értéke folyó alapáron 5,3%-kal emelkedett, 2619 milliárd forint volt 2016-ban. A volumen 8,7%-os növekedésének hatását az árak 3,1%-os csökkenése mérsékelte. A növénytermesztési termékek árszínvonala valamelyest jobban csökkent (4,1%-kal), mint az állatoké és állati termékeké (2,0%-kal). A kibocsátás volumenének bővülésére főleg a gabonafélék, az ipari növények és az állatok voltak hatással, sorrendben 4,5, 3,2 és 0,9 százalékponttal emelték azt.


A folyó termelőfelhasználás értéke lényegében nem változott, az árindexe hasonló mértékben csökkent, mint ahogy a volumene nőtt. A ráfordítások minden lényeges összetevője bővült. A bruttó hozzáadott érték előző évi áron 18, folyó áron 13%-kal emelkedett. A termelési tényezők jövedelme 15, a vállalkozói jövedelem 20%-kal volt magasabb az előző évinél. A mezőgazdaság munkaerő-felhasználása nem változott jelentősen. A termelési tényezők munkaerőegységre jutó reáljövedelme 13%-kal nőtt.


Csökkent az Európai Unió mezőgazdasági kibocsátása


Az unió teljes mezőgazdasági kibocsátási értéke 2016-ban folyó alapáron 399 milliárd euró volt, 3,5%-kal kevesebb, mint egy évvel korábban. A 2015. évi bázis átlagosnak számított. A csökkenést a növénytermesztés volumenének 2,5%-os visszaesése okozta, amit az állattenyésztés 1,9%-os bővülése nem tudott ellensúlyozni. A növénytermesztés főbb termékcsoportjainak volumene csökkent, legnagyobb mértékben a gabonáé, azon belül is a búzáé (7,6%-kal). Az ipari növények kibocsátása 1,5, a takarmánynövényeké 2,6, a kertészeti termékeké 0,2, a gyümölcsféléké 3,1%-kal csökkent.

Az élő állatok közül a baromfi kibocsátása nőtt a legnagyobb mértékben, 3,3%-kal, a sertés és a szarvasmarha esetében egyaránt 1,8%-os volt a növekedés.
A termelési tényezők munkaerőegységre jutó reáljövedelme 2,1%-kal csökkent 2016-ban. Ezt a termelési tényezők jövedelmének 4,0, illetve a munkaerő-ráfordítás 1,5%-os csökkenése okozta. A mutató értéke Magyarországon nőtt a legnagyobb mértékben, míg a legnagyobb arányú csökkenés Dániában és Észtországban következett be.

 


(KSH)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám