`

 

Másfél milliárd forintból épülne ki országos szinten a jégeső-elhárító rendszer, a vidékfejlesztési programból előteremtett forrásból – írta mai számában a Magyar Idők. Elodázhatatlan a rendszer kiépítése, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) pedig élére kíván állni a törekvésnek – nyilatkozta a lapban Győrffy Balázs, a kamara elnöke.

 

A rendszer fenntartásának költségeihez az agrárkárenyhítési alap mellett a tervek szerint az összes haszonélvezőnek hozzá kellene járulnia, az érintettek cserében valamilyen formában adójóváírási lehetőséget kapnának – fogalmaz a napilap cikke.

 

 

Október közepéig kell javaslatot tennie a nemzetgazdasági miniszternek arra, hogy az országos jégeső-elhárítás működtetésére miként lehet megteremteni a kárenyhítési alaphoz történő önkéntes hozzájárulások lehetőségét, illetve azokat adójogi eszközökkel ösztönözni – áll a legfrissebb Magyar Közlönyben megjelent egyik kormányrendeletben. Ebből az is kiderült, hogy a kabinet egyetértett egy országos talajgenerátoros jégeső-elhárítási rendszer létrehozásával, valamint az annak működtetésével összefüggésben felmerült költségeknek az agrárkárenyhítési rendszerből és az adókedvezményekkel is ösztönzött önkéntes hozzájárulásokból finanszírozásával. A Földművelésügyi Minisztérium csütörtöki tájékoztatása szerint a rendszert országos szinten 2018-ra építhetik ki.

 

Két éven belül megszűnhet a legtöbb kárt okozó természeti jelenség

Az utóbbi évek súlyos jégveréseit látva elodázhatatlan egy országos jégeső-elhárító rendszer kiépítése, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) pedig az élére kíván állni ennek a törekvésnek – mondta a lapnak Győrffy Balázs. A kamara elnöke szerint az ehhez szükséges forrást már korábban elkülönítették a vidékfejlesztési programban, így jövőre megindulhat a rendszer kiépítése. A lehetséges technológiák közül a talajgenerátoros módszer alkalmazása látszik célszerűnek – tette hozzá.

 

Becslések szerint másfél milliárdból valósítható meg a talajgenerátorokkal és radarokkal működő hálózat

Az immár vitathatatlan klímaváltozás következtében egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási események, s ezek kedvezőtlen gazdasági, környezeti illetve társadalmi hatása is növekszik – mutatott rá a rendszer kiemelt fontosságára Kis Miklós Zsolt. A Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkára szerint mindez különösen érzékenyen érinti a mezőgazdaságot, ezért egyre nagyobb hangsúly helyeződik a kockázatmegelőzésre és -kezelésre. Éppen ezért – tette hozzá – a tárca támogatta az agrárgazdasági kamara felvetését és jelentős forrásokat különített el a vidékfejlesztési program keretéből a jégeső-elhárító rendszer kiépítésére.
Magyarországon a jégkár az egyik leggyakrabban előforduló káresemény, elhárításával még a hazai bruttó gazdasági termelés (GDP) is kiszámíthatóbbá válna. Jelenleg három megye működtet úgynevezett talajgenerátoros rendszert, ezen rendszerek továbbfejlesztett változatainak kiépítésében kellene gondolkodni – mondta az államtitkár.

Somogy, Baranya és Tolna megyében körülbelül 150, talajfelszínen működő, a felhőkbe ezüst-jodid kristályt juttató generátorral és egy időjárást figyelő radarral működő hálózatot építettek ki közvetlenül a rendszerváltás után. A „védőháló” fennállása óta az érintett régiókban minimálisra csökkent a jégkár mértéke. Időközben több helyütt is telepítettek talajgenerátorokat.

 

Jelentősen csökkenthető a jégkár

Bács-Kiskunban körülbelül két éve működik egy 200 ezer hektárt védő hálózat. Ilyen védőrendszereket hazánkban jellemzően a hegyközségi tanácsok segítségével építenek ki, mivel a jég a legkomolyabb károkat a szőlőültetvényekben okozza. Az egri borvidék területén 2014-ben adták át az egész régiót védő, 19 talajgenerátorból álló hálózatot. Az ezüst-jodid kristályt gyártó és azt a felhőkbe juttató generátor ára 500-600 ezer forint, fenntartása – a felhasznált anyagokat beleértve – pedig évente körülbelül ugyanekkora összeget tesz ki. A korábbi rendszerek kiépítése után a gazdálkodók azt tapasztalták, hogy 70-75 százalékkal csökkent a jégeső okozta kár. Minimálisan 5-10 generátor telepítése javasolt egymástól 7-10 kilométer távolságban hálószerűen. Számítások szerint körülbelül másfél milliárd forintból építhető ki az országos talajgenerátoros rendszer, amire rövidesen pályázatot írhat ki a tárca – mondta Kis Miklós Zsolt.

 


(forrás: Magyar Idők; illusztráció: MTI)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám