`

A 2017-es költségvetési tervezet szerint milliárdokkal több jut agrártámogatásra, ami javítja a gazdálkodók pénzügyi és jövedelmi helyzetét, valamint ösztönzi a beruházásokat.


A jövő évi költségvetés egyik nyertese az agrárium, a mezőgazdaság és a vidékfejlesztés finanszírozására mintegy 100 milliárd forinttal több áll rendelkezésre 2017-ben, mint az idén – közölte Czerván György, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) agrárgazdaságért felelős államtitkára május 20-i sajtótájékoztatóján.


Mindenkinek jó


Idén a mezőgazdaságra a vidékfejlesztési és halászati programok támogatásával együtt 657,1 milliárd forintot különítettek el a költségvetésben, míg a jövő évi büdzsé tervezete ugyanerre a célra 763 milliárd forinttal kalkulál. A vidékfejlesztési és a halászati programok támogatására ebben az évben 112,5 milliárd forint jut, míg jövőre a tervek szerint 206,1 milliárd forintot lehet elkölteni. Ezt a forrást a Miniszterelnökség kezeli.
Az államtitkár szerint az agrár- és vidékfejlesztési támogatások szerepe meghatározó a magyar mezőgazdaság és közvetve az egész társadalom számára. Egyrészt hatékonyan javítják a gazdálkodók pénzügyi és jövedelmi helyzetét, illetve ösztönzik beruházásaikat. Másrészt a támogatások hozzájárulnak a lakosság egészséges élelmiszerrel való ellátásához, a természeti erőforrásokkal való fenntartható, környezetkímélő gazdálkodáshoz, az állatjóléti követelmények betartásához, az időjárási kockázatok kezeléséhez, és a vidéki térségek társadalmi, gazdasági fejlődéséhez.


Több nemzeti támogatás


Az úgynevezett nemzeti támogatásokat teljes egészében az állam biztosítja a gazdálkodók számára. Az idén 88,1 milliárd forint állt rendelkezésre, míg a jövő évi büdzsé tervezetében erre a célra 91,1 milliárd forintot kívánnak fordítani. Például a nemzeti támogatás keretében a sertéságazat helyzetét javító intézkedésekre 1,1 milliárd forint fordítható.
A jelenleg folyó kiadások és jövedelem-támogatások nevű költségvetési sort jövőre nemzeti agrártámogatások előirányzatának nevezik, ebben pedig 77,597 milliárd forint áll majd (ez kétmilliárd forint többletforrást jelent.) Ebből a forrásból biztosítják a szarvasmarha, a tej- és juhágazat támogatását, de a dohányágazat 5 milliárd forintra rúgó támogatását is 2017-ben.


Kiemelt állatjólét- és egészségügy


A baromfiszektor állatjóléti támogatás megemelt 12 milliárd forintos keretösszege 2017-ben is fenntartható lesz Czerván szerint. A sertéságazat állatjóléti támogatása jövőre 9,1 milliárd forint lesz. De folytatódik a hízók mellett az anyakoca állatjóléti támogatási programja is, amely jövőre 8,6 milliárd forintra rúg majd. Így összesen a sertéságazat 17,7 milliárd forint állatjóléti támogatásra számíthat jövőre. Az állatbetegségek megelőzésére és felszámolására jövőre 8,5 milliárd forintot lehet majd költeni a tervek szerint.


Maradó programok


Folytatják a kedvezményes hitelprogramokat is. Így elérhető lesz például az „MFB agrárforgóeszköz-hitelprogram 2020”, az „MFB élelmiszeripari forgóeszköz hitelprogram 2020”, és az „MFB TÉSZ forgóeszköz hitelprogram 2020”, amelyekhez a tárca 60 százalékos kamattámogatást nyújt. Emellett a fagykár-enyhítés érdekében is hitelkonstrukciókat dolgoz ki a tárca a nyár elejére. A nemzeti kárenyhítési alap ugyancsak működik majd jövőre 8,6 milliárd forintos forrással.
2017-ben szintén folytatódnak uniós társfinanszírozással működő programok is. Így az ,,Igyál tejet" program – amire 4,2 milliárd forintot terveztek – és az 400 milliós keretű iskolagyümölcs program is.
A civil szervezetek kezdeményezésére új 40 millió forintos „állatvédelmi alap" jöhet létre menhelyek és ebrendészeti telepek korszerűsítésére, a hatóság által elkobzott állatok elhelyezésére, menhelyi állatok ivartalanítására, valamint a lakosság felelős állattartással kapcsolatos tájékoztatására, szemléletformálásra.


(kormany.hu/FM)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám