`

Az erdőgazdálkodásról szóló törvény módosítása várhatón még az idén - a tavaszi, esetleg a nyári ülésszakon - az Országgyűlés elé kerülhet, és megszülethet a magyar erdőgazdálkodást szabályozó új jogszabály - mondta a Földművelésügyi Minisztérium (FM) állami földekért felelős államtitkára a február 18-án tartott sajtótájékoztatóján Budapesten.

 


Bitay Márton Örs azt követően beszélt a 2009-es jogszabály tervezett módosításáról, hogy a koncepció társadalmi vitájának elindításaként a FeHoVa kiállításon az érintettek szakmai konferenciát tartottak a témáról. Itt az államtitkár elmondta: azt a szemléletet meg kell szüntetni, hogy az erdőt az erdészektől kell megvédeni. Az erdészektől ugyanis az erdőt nem kell védeni, mivel az erdészek azok, akik az erdővel gazdálkodni tudnak, és a természetes - vagy a kiépült - erdősültséget az emberek számára biztosítani tudják. Hozzátette: a magyar erdők fenntartásában legaktívabban a magyar erdésztársadalom vesz részt. Azt az arányt kell helyben el- és megtalálni, hogy egyensúlyban legyen az erdő közjóléti, védelmi és gazdasági funkciója - húzta alá az államtitkár.
Bitay Márton Örs emlékeztetett: megérett a helyzet a 2009-es erdőtörvény újbóli áttekintésére, újrafogalmazására, mivel zajlik a teljes ágazat megújítása. A tavalyi év végén az Országgyűlés elfogadta az új vadgazdálkodási törvényt, most pedig az erdőgazdálkodásról szóló törvény áttekintése van napirenden. A helyzet emellett azért is érett meg az erdőtörvény módosítására, mert az utóbbi időben sok minden megváltozott, ami a magyar erdőgazdálkodásra hatással van. Példaként hozta a klímaváltozás hatásait, amelyhez igazodni kell. Továbbá azoknak az invazív fajoknak a terjedéséről beszélt, amelyeket ma már mindenki, mindennap láthat az erdőben. Szükséges a törvényt hozzáigazítani a természeti hatások változásához. Emellett változott az erdők tulajdonosi összetétele is. Erősödött az erdők közjóléti funkciója - elsősorban az az állami erdők esetében -, de nem igazodik ehhez a gazdasági funció.
Megjegyezte: ma 170 ezer hektár magánerdőt nem gondoznak. Nem tudható, hogy így mennyi faanyag vész el, és hány munkahely hiányzik ezáltal. Nincs kellően szabályozva a természetes erdő és az ültetvény erdő közötti különbség. Nem lehet ugyanazokat a szabályokat alkalmazni egy alföldi akácerdőre, mint egy, a Bakonyban lévő tölgyes területre. De új szabályokat kell alkalmazni például az energiacélú nyárültetvényekre is, ez utóbbit ugyanis lényegében nem lehet erdőként kezelni - mondta az államtitkár. Hozzáfűzte: mindezt végig kell gondolni, mi használ a magyar társadalomnak és a magyar környezetnek a törvény módosítása kapcsán.

 

(MTI)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám