`

A legkisebb ASP-gyanú esetén is elrendeli az adott sertéstelepet érintő zárlatot a NÉBIH – közölte a nak.hu-val a hatóság. Az ország magas és közepes kockázatú területté nyilvánított részein pedig célzottan történik a vaddisznótetemek keresése.


A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal már a Heves megyei afrikaisertéspestis-eset megállapítása után azonnal bevezette a megfelelő óvintézkedéseket, egyúttal megkezdte a térségben a házisertés-állományok felmérését.
„A fertőzött területen április 23-án, hétfőn kezdődött és folyamatosan zajlik a házisertés-állományok felmérése, amiről végleges adatokat egy-két héten belül tudunk közölni. A betegség gazdasági jelentőségére való tekintettel a házi sertéseknél a legkisebb gyanú esetén is haladéktalanul óvintézkedéseket (pl. helyi zárlatot) rendel el a hatóság, amíg a laborvizsgálatok kizárják az ASP jelenlétét. Ilyenre eddig nem volt szükség – közölte a nak.hu-val a NÉBIH sajtóosztálya.

Adódik a kérdés: vajon az érintett területen milyen a körülmények, van-e bármilyen esély arra, hogy fertőzött vaddisznók sertésekkel érintkezzenek? Mint a sajtóosztály megjegyezte, „a felméréssel egyidejűleg történik az állományok zártságának felmérése, valamint a szükséges védőintézkedések elrendelése is, a házi és vaddisznó-állományok leghatékonyabb elkülönítése érdekében”.

Egyidejűleg – mint közölték – az országos főállatorvos 1/2018. számú határozata alapján az ország magas és közepes kockázatú területté nyilvánított részein célzottan történik a vaddisznótetemek keresése, elsősorban Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar és Heves megyék kijelölt vadászati területein. Az érintett területekről a NÉBIH tematikus aloldalán szűrhető adatbázis és térkép segítségével is tájékozódhatnak az érdeklődők. A sajtóosztály hozzátette, a 2017/2018-as vadászati idényben és 2018. március 1-je óta csaknem 10926 vaddisznó-mintát vizsgált meg a NÉBIH laborja, ebből 459 darab tetem, a többi elejtett vaddisznó volt.

Fontos hangsúlyozni, hogy az ASP az emberre nem veszélyes, az üzletekben kapható feldolgozott sertéshúsok és -készítmények a legnagyobb biztonsággal fogyaszthatók.


(nak.hu/RF)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám