`

Afrikai sertéspestis (ASP) megbetegedésben hullott el tíz állat az ukrán-magyar határ melletti Tiszaújlakon működő sertéstelepen augusztus 28-án. Magyarországon folyamatosan tartanak az ellenőrzések.

 

Nagyszőlősön rendkívüli ülést tartott a járási állami közigazgatási hivatal mellett működő állatjárványügyi rendkívüli bizottság megyei vezetők és a nagyszőlősi járási települések polgármestereinek részvételével. A tanácskozáson bejelentették, hogy a Tisza-Zahid Kft. sertéstelepén elhullott állatokból vett mintákban a lemebergi (Lviv) állatorvosi laboratóriumban az ASP kórokozóját mutatták ki – adta hírül csütörtökön este a nagyszőlősi járási állami közigazgatási hivatal.

A közlemény szerint ez az első eset, hogy a járásban házi sertésekben mutatták ki az ASP-t. A bizottság állategészségügyi zárlat alá helyezte a Tisza-Zahid Kft. sertéstelepét, jóváhagyta az ASP-góc felszámolását és a betegség továbbterjedésének megakadályozását célzó ütemtervet. Idei márciusi adatok szerint a kft. tiszaújlaki sertéstelepén mintegy 650 állatot tartottak.

Kárpátalján először augusztus 12-én mutatták ki az ASP vírusát házi sertésekben a Munkácshoz közeli Alsókerepec egyik háztáji gazdaságában. A megye területén az ASP a múlt év végén jelent meg egy nagyszőlősi szálloda gazdaságában tartott vaddisznókban. Később a veszélyes állatbetegséget a beregszászi, ilosvai, ökörmezői, técsői és volóci járásokban is észlelték a vaddisznóállományban.

 

Idehaza egyelőre nincs veszély

 

– Magyarországon folyamatosan tartanak az ellenőrzések, a vadászok figyelmét is felhívta a NÉBIH, hogy amennyiben elhullott vaddisznót vagy elütött állatot találnak, abból minden körülmények között kötelesek mintát venni – nyilatkozta Helik Ferenc, a NÉBIH Kiemelt Ügyek Igazgatóságának a vezetője az M1 Ma reggel című műsorában még csütörtökön. – A személyi forgalom mellett a második legnagyobb veszély, hogy a vaddisznókkal kerül be a betegség az országba.

Mint mondta, a sertéspestis 2007-ben jelent meg Grúziában, azóta minden hónapban egyre gyorsabban terjed a betegség, attól függően, hogy az adott ország milyen intézkedéseket tud megtenni a felszámolása érdekében. A betegség emberre nem veszélyes, de komoly gazdasági károkat tud okozni.
– Amennyiben bekerül az országba a sertéspestis, szigorú járványügyi intézkedések következnek, amelynek során a teljes állományt le kell ölni. Jelenleg nem áll rendelkezésre olyan védőoltás, ami a betegség ellen hatásos lenne – nyilatkozta Helik Ferenc.

 


(MTI)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám