`

Fajmegőrzési terveket dolgoztak ki a kecsege, a széles kárász és a vágó durbincs esetében. Fontos feladat a balatoni halállomány fenntartása is.


Lezárult két őshonos halfaj, a kecsege és a széles kárász 65 millió forintból finanszírozott visszatelepítési programja, most már a végelszámolás zajlik – mondta a napokban a Magyar Hírlap cikke szerint Csörgits Gábor, a Földművelésügyi Minisztérium főosztályvezető-helyettese. A Dunába és a Tiszába hét tonna kecsegét telepítettek, nagyobb méretű egyedeket az elmúlt évben, a megjelölt halak közül volt olyan, amelyet a telepítés helyétől kétszáz kilométerre fogtak ki. Széles kárászt a Mura holtágába és a hortobágyi Vörös-mocsárba telepítettek, hogy törzsállományt hozhassanak létre. Fajmegőrzési terveket is kidolgoztak a kecsege, a széles kárász és a vágó durbincs esetében, hogy természetes körülmények között óvják meg az élőhelyeket.

Bercsényi Miklós, a Pannon Egyetem tanára jelezte: egy átlagos halastó halhozama hatszáz-hétszáz kilogramm, ebből a csúcson lévő ragadozó halak, például a csuka vagy a harcsa legfeljebb ötven kilót tesz ki. Most már megfelelő tápok vannak, így megoldható, hogy a nélkülözhetetlen nitrogént ne a vízbe, hanem közvetlenül a halba juttassák el. Szerinte hazánknak az európai harcsatenyésztés központjává kellene válnia.

A gödöllői Szent István Egyetem tanszékvezető egyetemi tanára, Urbányi Béla megjegyezte, hogy egyes haleledeleken alapvető információk sincsenek, ez pedig nem lesz ínyére az uniónak. Fontos teendőnek nevezte a balatoni halállomány fenntartását, amiben szerepe van a menyhalak telepítésének is.

Ivancsóné Horváth Zsuzsanna, a győri Széchenyi István Egyetem docense felhívta a figyelmet, hogy tíz gramm hal fogyasztása garantálja a szükséges napi fehérjebevitel egyharmadát. Felmérések szerint a magyarok nyolcvanhárom százaléka legfeljebb havonta egyszer-kétszer eszik halat, holott az magas biológiai értékű étel. Míg az unióban huszonhárom kiló az átlagos, egy főre eső éves halfogyasztás, addig nálunk csupán a hat kilót súrolja, pedig ha ez megduplázódna, akkor a felére eshetne az érrendszeri megbetegedések száma.

 


(Magyar Hírlap)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám