`

Nem erősítették meg az afrikai sertéspestis jelenlétét a vaddisznó­állományban az ukrajnai vizsgálatok. A NÉBIH szerint az óvintézkedéseket mindaddig fenn kell tartaniuk az ukrán határ melletti gazdaságoknak, ameddig hitelt érdemlően be nem bizonyosodik, hogy a súlyos fertőző betegség elkerülte a térséget.

 


Bár az ukrajnai vizsgálatok eredményei nem erősítették meg az afrikai sertéspestis fertőzést a vaddisznóállományban, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) még mindig óvatosságra inti az ország keleti részén élő állattartókat. Az ukrajnai élelmiszer-biztonságért és fogyasztóvédelemért felelős állami szolgálat még december 29-én jelezte, hogy afrikai sertéspestist állapítottak meg a nagyszőlősi gazdaságban elhullott vaddisznókban. A helyi hatóság felügyeletével az elhullott és a telepen tartott további vaddisznókat a helyszínen elégették, és elvégezték a telep fertőtlenítését. Ugyanakkor az ukrán állami tudományos kutatóintézet tesztelő központja az elmúlt hetekben az ugocsai térségben elhullott és kilőtt vaddisznókban nem találta meg az afrikai sertéspestis vírusát. A nagyszőlősi válságstáb visszavonta korlátozó intézkedéseit, de arról is döntött, hogy folytatják a monitoringjellegű kilövéseket, és minden elejtett vaddisznóból mintát vesznek, majd azokat vizsgálatra Kijevbe továbbítják.


A NÉBIH azt közölte a Magyar Időkkel, hogy az ukrán határ menti területeken továbbra is szükség van az elővigyázatosságra, egészen addig, amíg megnyugtatóan nem zárható ki, hogy a kárpátaljai vaddisznóállományban nincs jelen a vírus. A negatív laboratóriumi eredmények ellenére ugyanis – a betegség sajátosságaiból adódóan – nem lehet teljes bizonyossággal kimondani, hogy nem fertőzött a vaddisznóállomány. A beteg állatok szinte kivétel nélkül, és mindössze néhány nap alatt elpusztulnak – a tetemeket nagyon nehéz fellelni –, annak pedig igen kicsi az esélye, hogy egészségesnek tűnő vaddisznóban a kilövést követően megtalálják a vírust.


A NÉBIH jelezte: az ukrán-magyar határ mentén jelenleg is zajlik a sertésállományok felmérése a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kormányhivatal irányításával. Ez az intézkedés egyelőre 30 települést érint, eddig mintegy 100 sertéstartó gazdaságot kerestek fel az állategészségügyi szolgálat munkatársai, akik egyúttal tájékoztatást is adnak az állattartóknak a betegség tüneteiről és a szükséges óvintézkedésekről. A hatóság szerint az elővigyázatosságra nagy hangsúlyt kell fektetniük az érintett gazdaságoknak, a fertőzés megjelenése ugyanis jelentős gazdasági kárral járhat. Egyrészt a betegséggel érintett állományt azonnal fel kell számolni, ami egy nagy létszámú telep esetében akár több ezer sertést is jelenthet. Bár a leölt állatokért az államtól kártalanítás jár, de az állategészségügyi szabályok megszegése esetén – például ha a gazda elmulasztja a bejelentést vagy illegálisan szállít állatokat – a kártalanítás elmarad. A közvetett hatások pedig ennél jóval szélesebb körben érinthetik az állattartókat.

 


(Magyar Idők)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám