`

A Campylobacter baktérium szerepéről, hatásairól, az ellene való védekezésről tartottak szakmai konferenciát.

 


A Baromfi Termék Tanács (BTT) a Magyar Országos Állatorvos Egyesület Baromfi-egészségügyi Társaságával és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatallal (Nébih) közösen rendezett június végén egy szakmai konferenciát a Campylobacter baktérium szerepéről. A campylobacteriosis ugyanis egy állatról emberre terjedő betegség, hús elfogyasztásával juthat be az emberi szervezetbe.
Sréterné Lancz Zsuzsanna, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) munkatársa azt mondta, a campylobacteriosis a leggyakoribb olyan zoonózis, amelyet élelmiszerek közvetítenek. Megjegyezte, a betegség Magyarországon a bakteriális bélfertőzések között évekig a második helyen állt, de 2004-ben átvette a vezető szerepet a szalmonellás megbetegedések előtt. Idehaza évi 7000 esetet számoltak, a betegek 45 százaléka ötévesnél fiatalabb, a másik domináns korcsoportnak pedig a fiatal felnőttkor tekinthető.
– A megbetegedések fő forrása a nyers, vagy nem alaposan hőkezelt baromfihús, illetve az ehhez köthető keresztszennyezés. A campylobacteriózis úgynevezett gastrointestinális tünetekkel járó megbetegedés, amely az esetek néhány százalékában súlyos szövődménnyel, izombénulással járhat – tette hozzá.


Dublecz Károly, a Pannon Egyetem egyetemi tanára a broilercsirkék takarmányozásán keresztül vizsgálta a témát. Azt mondta, a takarmány összetétele és a különféle takarmány-kiegészítők használata befolyásolja a bél Campylobacter koncentrációját. Ugyanakkor szerinte a takarmányozás önmagában nem jelent megnyugtató megoldást a betegség ellen, de a komplex védekezési eljárások hatékony részét jelentheti. A bél Campylobacter tartalmának csökkentése egy-két nagyságrenddel jelentősen csökkentené a megbetegedések arányát is.


Sréterné Lancz Zsuzsanna kitért arra is, hogy hogyan lehet a kórokozó ellen védekezni a baromfitartó telepeken és az élelmiszer-feldolgozó üzemekben. A vágás és a feldolgozás során például a helyes higiéniai gyakorlattal: a berendezések megfelelő tervezésével és beállításával a béltartalom kenődésének minimalizálására, illetve a vágóhídi dolgozók oktatásával. Aztán létezne kémiai eljárások, amelyek közül a fagyasztás jelenleg a leghatékonyabb: 90 százalékos kockázatcsökkenés érhető el a hús 2-3 hetes, 50-90 százalékos kockázatcsökkentés 2-3 napos fagyasztással. A forrázások kezelésről jelenleg kutatások folynak az eljárás hatékonyságának részletes vizsgálatára, a besugárzás pedig egyelőre nem engedélyezett.


(forrás: BTT)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám