`

Az egykori állatvásárok hangulatát, a paraszti világ állattartó hagyományait mutatják be a Nálatok laknak-e állatok? című rendezvényen május 21-én a zalaegerszegi Göcseji Falumúzeumban.

A falumúzeumban az egykori állatvásárok hangulatát szeretnék felidézni és egyben bemutatni, hogy a városi és a falusi emberek – akár élelmiszeri alapanyagként, akár házi kedvencként – miként viszonyultak az állatokhoz – mondta el Varjú András osztályvezető. Az állatvásároknak egyébként nagy hagyománya volt Zalaegerszegen: az állattartók a falvakból vitték el jószágaikat – köztük borjút, kecskét, birkát, malacot, tehenet – a kaszaházi városrészben tartott vásárra.

Május 21-én egész napos „zsibongásra” számítanak a Göcseji Falumúzeumban. A portákat őshonos állatok – nóniusz ló, magyar tarka tehén a borjával, mangalica malacok, szamarak, hagyományos cigája, rackajuh – népesítik be. Lesznek simogatható kisbárányok, bemutatják az őshonos kutyafajtákat, de szép számmal lehet majd különleges állatokat is látni. Több törpenyúl-, galamb- és magyar vizsla-tenyésztő is elfogadta a múzeum meghívását, a városkörnyékén élő gazdálkodók is visznek állatokat és a látogatókat is arra kérték – ha lehetőségük van rá –, házi-kedvenceikkel érkezzenek a rendezvényre – hangsúlyozta Varjú András.

Látvány birkanyírás és terápiás kutyabemutató is lesz

A résztvevők természetesen a Göcseji Múzeumban élő állatokkal is találkozhatnak: a szamár „régi lakója” a skanzennek, élnek itt őshonos juhok és kecskék is. Idén négy gida is született, jövőre pedig mangalicákkal bővítik az állatállományt. Az egyik porta udvarán mintegy hatvan tollasodó kiscsibe kapirgál, az őshonos lábasjószágok – kopasznyakú tyúkok, kacsák, libák, fodrostollú magyar ludak – egy hónappal ezelőtt érkeztek a gödöllői kutatóintézetből – sorolta az osztályvezető.

A falumúzeumban évente egyszer nyírják a birkákat, idén ezt a munkafolyamatot, a „látvány birkanyírást” a rendezvényre időzítették. A programban terápiás kutyabemutató, állatorvosi tanácsadás, őshonos kutyafajták-, galamb- és kisállattenyésztők bemutatója is szerepel.

Jövőre megújult környezetben

A hagyományteremtő szándékkal rendezett programra a tervek szerint a következő esztendőkben már megújult környezetben kerülhet sor. A Göcseji Falumúzeumban jövő év áprilisában mintegy másfélmilliárd forint beruházással elkezdődik a szabadtéri gyűjtemény fejlesztése, a rekonstrukció során megújulnak a porták, új látványelemekkel bővül a falumúzeum.

(MTI)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám