`

Magyarország népességarányosan a termőföldben gazdagabb országok közé tartozik, ugyanakkor a föld minősége az ország tájegységei között és azon belül is nagyon változatosan oszlik meg.


A klimatikus és domborzati adottságok mellett elsősorban a talajok változatossága okozza a termőhelyek minőségének különbségeit. A talajok maguk is hordozzák a klíma és a domborzat hatását, de nem csak ezekét, hanem a talajképző kőzet, a hidrológiai viszonyok (pl. talajvízszint mélysége), a növények és az emberi tevékenység hatását is.

A talajok kialakulását a talajképződés tényezőinek időben változó dinamikájú kölcsönhatása alakítja, amelyek hatására nagyon eltérő jellegű talajok alakulhatnak ki. Az erősen savanyútól a lúgosig, a durva homoktól a nehéz agyagig és a szerves anyag különböző formáit eltérő mértékben tartalmazó talajokig, hogy csak a legismertebb tulajdonságokat említsük abból a több százból. Hazánk talajait genetikai és talajföldrajzi alapon tipizáljuk, a részletes jellemzéshez a fizikai, kémiai, biológiai és rétegzettségi tulajdonságok sorát használjuk. A csernozjomok, erdőtalajok, öntéstalajok, réti talajok, váztalajok, kőzethatású talajok, szikes talajok, lejtőhordalék talajok és lápok olyan, a mezőgazdászok számára is ismert kategóriák, amik maguk is rendkívül változatos talajféleségeket ölelnek fel. Ez a sokféleség adja a termőhelyek növényprodukciós potenciáljának azt a változatosságát, ami megszabja a gazdálkodás eredményességét.

A „zsíros” és „sovány” földek évszázadok óta, tapasztalatból ismert területeinek részletes lehatárolására és összehasonlító értékelésére a talajtani alapú földminősítési térképeket használjuk. Hazánk tájainak eltérő termelési lehetőségeiről meglévő ismereteket erősítette meg és mutatta be a korábbiaknál pontosabban a földminőség területi eloszlásának közelmúltbeli vizsgálata. A vizsgálat a termőföldek termékenységének egyes tájegységeken belüli nagy változatosságát is számszerűen bizonyította.

A teljes cikk a MÁL áprilisi számában olvasható.


(forrás: allattenyesztok.hu)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám