`

Véget ért az idei kukorica posztregisztrációs fajtakísérlet, amely kiváló eredményeket hozott. A kukorica és a búza után pedig várhatóan a repcét is hasonló módon és módszerrel vizsgálják majd.


Ebből „táplálkozunk”, ez alapján választunk – mondta Zászlós Tibor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara mezőgazdaságért felelős alelnöke a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) és a Vetőmag Szövetség és Terméktanács (VSZT) által létrehozott Fajtainnovációs Tanács 2018. november 27-i ülésén, jellemezve így a kukorica posztregisztrációs fajtakísérlet jelentőségét. A tanácskozáson egyúttal – a hagyományoknak megfelelően – elvégezték az idei kukoricakísérlet visszakódolását, azaz minden érintett megtudhatta, hogy az általa nevezett kukoricafajta milyen eredményt ért el.

A GOSZ és a VSZT 2007-ben kezdte el a búza mellett a kukorica posztregisztrációs fajtakísérleteket is. A két szervezet közös célja, hogy az objektív eredmények birtokában a gazdák kipróbált, megfelelő mennyiség és ismert minőség elérésére képes fajták közül választhassák ki a számukra legmegfelelőbbet. A kezdeményezéshez – anyagi és szakmai támogatást nyújtva – 2018. július 31-én csatlakozott Nemzeti Agrárgazdasági Kamara is.

Az általános tapasztalatok ismertetés előtt Takács Géza, a VSZT elnöke megjegyezte, a kísérletben saját nemesített fajtájukkal részt vevő gazdálkodók minden évben izgalommal várják az eredményhirdetést, ami szerinte egyúttal kiváló visszaigazolás a tevékenység hasznosságáról. Hozzátette, a közös munka híre eljutott a határon túlra is, külföldről van érdeklődés a magyar módszer iránt.

Már a konkrétabb tapasztalatokat ismertette Joszt-Takács Nóra, a NÉBIH referense. Mint mondta, a kukorica posztregisztrációs fajtakísérlet az ország 11 pontján zajlott és idén 45 hibridfajta szerepelt a kínálatban – amit hét fajtatulajdonos ajánlott fel –, a vizsgálatukat pedig négy éréscsoportban végezték el. Hozzátette, az idei hektikus időjárás nagyban befolyásolta az eredményeket, különösen Vas és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben vetette vissza a termésmennyiséget. A szakember kiemelte, míg a kukorica idei országos termésátlaga 8,29 tonna/hektár, addig a kísérleti helyszíneken az átlag 12,69 tonna/hektár volt, illetve az adott megyei termésátlagok is kisebbek voltak az adott megyei kísérleti ponton mért termésátlaghoz képest.

A kísérlet részletes eredményeit hamarosan közzéteszi a VSZT saját honlapján, ami onnan letölthető lesz, egyúttal ezt a NAKlap következő számában is megtalálhatják majd a gazdálkodók. Az ünnepélyes eredményhirdetést a GOSZ tartja meg majd a 2019. januári Agromashexpo keretében. Az eredmények birtokában pedig a GOSZ, a VSZT és a NAK ajánlati fajtajegyzéket állít össze a kukoricatermesztők számára.

A szervezők tájékoztatása szerint a búza és a kukorica után harmadik növényfajként várhatóan a repcét is bevonják a posztregisztrációs fajtakísérletbe.


(nak.hu/RF)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám