`

A termesztett gombák mellett nemsokára a vadon termő fajokat kedvelő vásárlók is megbizonyosodhatnak a piacon kínált áru eredetéről és a minőségéről is. Erre vonatkozóan ugyanis rendeletmódosítást készített elő a Földművelésügyi Minisztérium.


A kormány honlapjára felkerült javaslat szerint a vadon termett gombák csak akkor kerülhetnek forgalomba, ha átestek egy szakértő által végzett minősítési eljáráson. A gombaminősítési igazolást pedig, amelyeket szakképzett ellenőrök állítanak ki, a piacokon kínált portéka mellett jól látható módon kell elhelyezniük a kereskedőknek. Így a vásárlók biztosak lehetnek abban, hogy a kiszemelt gombát bizalommal elfogyaszthatják. Az említett igazolással a piacok mellett a vendéglátóhelyeknek is rendelkezniük kell, amennyiben vadon termett gombából készült fogást tűznek az étlapjukra.

A fogyasztók javát szolgálja az a tervezett intézkedés is, miszerint a gombaminősítési igazoláson és a termékkísérő dokumentumon az adott fajra jellemző felhasználási ajánlásokat is kötelező lesz feltüntetni. A felhasználási feltételt jól látható módon, az előrecsomagolt gomba csomagolásán kell elhelyezni, a nem előrecsomagolt formában árusított gomba esetén pedig az eladás helyén kell feltüntetni azt. Az említett javaslat tételesen felsorolja az egyes gombafajokat, s azt, hogy mely részük árusítható.

Sárga gévagombából például csak a fával érintkező rész kivágása után kerülhetnek piacra a fiatal, puha példányok. Ez a gombafaj 20 perces hőkezelés után fogyasztható. A mezei szegfűgombából kizárólag a gomba kalapját kínálhatják az árusok, ahogyan az őzlábgombának is csak ezen része kerülhet forgalomba. A pöfetegek pedig csak addig kerülhetnek piacra, amíg a termőtest belseje hófehér. Védett gombákat sem árulni, sem fogyasztani nem lehet, ezeket a szakellenőrnek gondosan ki kell válogatnia a begyűjtött tételekből.

A tervezet arról is rendelkezik, hogy gombakeveréket és feldolgozott gombát kizárólag csomagolva lehet a piacra vinni. A keverék megnevezésében pedig csak akkor használható egy fajta neve, ha az aránya a csomagoláson belül meghaladja az ötven százalékot.

 


(Magyar Idők)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám