`

A Magyar Biztosítók Szövetségének (MABISZ) jelzése szerint a június 15. előtt kötött növénybiztosításokra még a régi aszálymeghatározás szerint lehet kárenyhítést kérni. A NAK pedig felhívja a figyelmet, hogy az aszálykárt legkésőbb szeptember végéig lehet bejelenteni.


Az elmúlt évek legnagyobb hőhulláma tapasztalható, és a száraz időjárás a szántóföldi növényeket sem kíméli. Azonban az, hogy a gazdák aszály címen kárenyhítést kérhetnek-e, attól is függ, mikor kötötték meg az erre vonatkozó biztosításukat. A Magyar Biztosítók Szövetsége felhívta a figyelmet arra a mostani szárazság kapcsán, hogy 2017. június 15-én hatályba lépett a kárenyhítési rendszer törvényi hátterének módosítása, s az egyik legjelentősebb változás éppen az aszály kockázatának definíciójára vonatkozik. (Egy ezzel kapcsolatos tájékoztató korábban már megjelent a nak.hu-n.)

A korábban érvényes meghatározás szerint aszály akkor volt, ha a kockázatviselés helyén a vegetációs időszakban harminc egymást követő napon az összes lehullott csapadék mennyisége nem érte el a tíz millimétert. Június közepe óta viszont a megváltozott törvény szerint aszály akkor van, ha az összcsapadék nem éri el a 25 millimétert harminc napon keresztül, és a napi maximumhőmérséklet legalább tizenöt napon át meghaladja a 31 Celsius-fokot. Káreseményhez e két feltétel valamelyikének kell teljesülnie, amit az Országos Meteorológiai Szolgálat adataival szükséges alátámasztani.


Átmeneti esztendő


Így biztosítási szempontból az idei év átmenetinek minősül, mivel különböző aszálymeghatározások vonatkoznak az kárenyhítési rendszer két pillérére, az állami kárenyhítési rendszerre (MKR I. pillér), valamint a díjtámogatott növénybiztosításokra (MKR. II. pillér). A MABISZ felhívja az aszálybiztosítási fedezettel rendelkező gazdálkodók figyelmét arra, hogy a jogszabályváltozás csak az annak hatálybalépése után kötött szerződésekre vonatkozik! A 2017. június 15. előtt létrejött növénybiztosítási szerződésekre minden esetben a szerződéskötéskor érvényes jogszabály az irányadó.

Mivel az egyre népszerűbb díjtámogatott növénybiztosításokat csak május 31-ig lehetett megkötni, így azokra csak a korábbi meghatározás szerinti aszálykár vonatkozik. A klímaváltozásnak kitett legfőbb szántóföldi növényeket (kukorica, napraforgó, búza, rozs, repce, tritikálé) ezen belül is csak az „A” díjtámogatott konstrukcióban lehet aszály ellen biztosítani. A kockázat növekedését azonban a gazdálkodók is érzik, mivel egyre többen választják ezt a biztosítási csomagot: a szerződések száma idén több mint 60 százalékkal, az éves állománydíjuk pedig 53 százalékkal nőtt a tavalyi évhez képest.


Ügyelni a bejelentésre


A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara felhívja tagjai figyelmét arra, hogy az állami kárenyhítési alapba történő aszálykár-bejelentésnek speciális szabályai vannak. Aszálykárt a károsodott területekre vonatkozóan – érvényesen – legkésőbb 2017. szeptember 30-ig lehet bejelenteni az MKR rendszerébe, arra pedig ügyelni kell, hogy bejelentés dátuma a még lábon álló kultúráknál a tervezett betakarítás, vagy újrahasznosítás előtt minimum 10 nap legyen!

 


(MABISZ/nak.hu)


Kevés a keret

A gazdák növénybiztosításának támogatására létrehozott állami alapban a korábbi években 3 milliárd forint volt, tavaly már 4 milliárd, de az elmúlt két évben így is kevés volt a keretösszeg. Idén pedig szintén az látszik, hogy nem lesz elég az igények kielégítésére az alapban rendelkezésre álló pénz – mondta az M1 csatornának Gilyén Ágnes, a Magyar Biztosítók Szövetségének szóvivője. Hangsúlyozta, a 2011-ben indult szisztéma nagyon összetett, de jól ki van találva. A két pillére az állami kárenyhítési rendszer, valamint a díjtámogatott növénybiztosítás, amit többek között a szántóföldi búzában, kukoricában, a rozsban és repcében keletkezett károkra lehet megkötni. Ez a fajta biztosítás a legsúlyosabb, nyolcféle kártípus esetén védi a gazdálkodó vagyonát, például aszály, jégverés, tavaszi és őszi fagy előfordulásakor, mivel ezek akár a teljes termést is tönkre tehetik. (hirado.hu)


 

 

 

 

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám