`

Tavaly közel négyszázezer egyéni gazdaság működött idehaza – derült ki egy friss kutatásból. A legtöbben konyhakertet művelnek, az állattartás kevésbé jellemző.


Fontos jövedelemszerzési lehetőséget jelenthet az alacsony keresetűeknek a háztáji gazdálkodás – derült ki az Agrárgazdasági Kutatóintézet Mezőgazdasági kisüzemek jellemzői és fejlesztési lehetőségei címet viselő kiadványából.
Mint a Magyar Idők ismertette, a statisztikák szerint a legtöbben konyhakertet művelnek, de jelentős a szántó, a gyümölcsös és a szőlőskertek részaránya is a kisgazdaságokban. Az állattartás már kevésbé népszerű, háztáji léptékben tojótyúkot tartanak a legtöbben, ahogyan a sertés is népszerű haszonállat, szarvasmarha azonban csak elvétve található a kisebb gazdaságokban.

Bár a hátrányos helyzetű térségekben a háztáji gazdálkodás kulcsszerepet játszik abban, hogy jut-e az asztalra hús, gyümölcs, vagy sikerül-e elegendő tűzifát venni télire, évről évre fokozatosan csökken a kistermelők száma. Míg 2010-ben 470 ezer egyéni gazdálkodót tartottak nyilván az országban, a Központi Statisztikai Hivatal 2016-os jelentése már csupán 416 ezerre becsülte a számukat. Közülük mintegy 205 ezer egyéni gazdaság használ egy hektárnál kisebb földterületet. Az egyéni gazdaságok kicsivel több, mint a fele a megtermelt árut a saját fogyasztás mellett a piacokon értékesítette.

A statisztika szerint a magyar háztartásokban egyre kevesebben vállalják a kerti munkát, 2015. június elseje és 2016. május 31-e között mintegy 701 ezren vették ki a részüket családtagként a háztáji termelésből, számuk 2010-ben még meghaladta az egymillió főt. Nem meglepő, hogy a 65 év felettiek esetében a legnépszerűbb a gazdálkodás, arányuk tavaly meghaladta a 30 százalékot, a 35 év alattiak aránya alig hat százalék volt 2016-ban.

Az AKI kutatói szerint az elmúlt években jelentősen csökkent azok száma, akik még tudják, hogyan kell megélni a földből. A megfelelő szaktudás mellett elsősorban a megművelhető földterület, valamint a vetőmagra, palántákra fordítható pénz hiányzik. Ezért csökken a kistermelők száma. A folyamat megfordításához a szakemberek szerint olyan komplex programokra van szükség, amelyek a termeléshez szükséges eszközök mellett a háztáji gazdálkodás fortélyaira is megtanítják az embereket, tanácsadással, hálózatba szervezéssel segítve a kistermelők piacra jutását.

 


(Magyar Idők)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám