`

2019. április 3-4. között tartotta meg Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Élelmiszeripari Igazgatósága a „Tanuljunk együtt!” programsorozat újabb eseményét, amelyen az oltós alvasztású sajtok készítésével ismerkedett a kezdő csoport.


A program a Magyar Tejgazdasági Kísérleti Intézet (MTKI) mosonmagyaróvári központjában zajlott, ahol a 12 fő résztvevő komplex tájékoztatást kaphatott az intézet munkatársaitól az oltós alvasztású sajtkészítés elméleti és gyakorlati elemeiről. Az első előadás elején elhangzott, hogy a jó minőségű sajtok előállításához nélkülözhetetlen a jó minőségű alapanyag. A tej, mint alapanyag megismerése céljából az előadók ismertették a tej összetételét, a megfelelő fejés- és tejkezelési higiénia feltételeit és a tej minőségét befolyásoló tényezőket. Bemutatták továbbá a sajtkészítéshez szükséges starterkultúrákat, az oltós alvasztásához használt oltóenzimeket és ezek szerepét, valamint kitértek az egyéb anyagok felhasználására is.

A délutáni gyakorlatra készülve a gomolya, óvári és trappista sajtok gyártástechnológiájának elméleti alapjait is áttekinthették a résztvevők, kiemelve az egyes technológiai lépéseknél fontos paramétereket. Az elmélet után a gyakorlatban is sor került a gomolya és a röglyukas sajt (óvári) elkészítésére, majd másnap az erjedési lyukas sajt (trappista) gyártására. A gyakorlathoz mindenki kapott egy üzemnaplót, amibe felvezethették a gyártási lépéseknél alkalmazott paramétereket. Ez a mindennapi tevékenységük során is szükséges dokumentációként szolgál.

A gyakorlatokat követően az előadók ismertették a sajtok érlelésével kapcsolatos főbb tudnivalókat, kirészletezve a végbemenő folyamatok és az érlelő helyiséggel szemben támasztott követelményeket. Arra is felhívták a résztvevők figyelmét, hogy az előállítás során egyéb területeken és műveletekkel kapcsolatban is be kell tartani az alapvető higiéniai és élelmiszer-biztonsági követelményeket, amelyekkel megelőzhető a termékbiztonságot kockáztató veszélyek előfordulása. A program fontos eleme volt az érzékszervi bírálat, az egyes sajthibák és okok ismertetése. Ennek keretén belül zárásként sor került az elkészített sajtok érzékszervi bírálatára, ahol lehetősége volt a résztvevőknek a saját gyártású sajtjaikat is bemutatni.

A tagi visszajelzések alapján elmondható, hogy a program sikeresen zajlott, hasznos ismeretekkel gazdagodtak a résztvevőink. A gyakorlati napok során elhangzottak jól rendszerezték az eddigi ismereteiket és emellett sok új dolgot is tapasztaltak. Egyöntetű vélemény volt, hogy a gyakorlati napok nemcsak lehetőséget adnak a résztvevők számára új ismeretek megszerzésére, de hasznos tapasztalatcserére és ismerkedésre is lehetőséget ad egymás munkájának megismerése révén. A véleményértékelő lapokon szöveges javaslatokat is tettek a résztvevők a program folytatására.


(NAK/Polczer Katalin)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám