`

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Élelmiszeripari Igazgatósága 2019. szeptember 11-12-én juh- és kecsketejből készített sajtok témakörében rendezett „TANULJUNK EGYÜTT!” programot a Magyar Tejgazdasági Kísérleti Intézetnél.


Az eddig ismert tejipari programjaink mellett újdonságként hirdettük meg a kiskérődzők tejéből készített sajtok témájú rendezvényünket. A korábbi félévekben jelentkezők többsége nem kizárólag tehéntej feldolgozással foglalkozott, így időszerűvé vált egy olyan program életre hívása, amin hasznos ismereteket szerezhetnek a kiskérődzők tejének feldolgozásával kapcsolatban is az érdeklődő tagjaink.

A kamara finanszírozásával megvalósult program során a 12 résztvevő Dr. Kukovics Sándor előadásában megismerhette a kecske- és juhtej sajátosságait, valamint a tehéntejhez viszonyított különbözőségeket. Az előadó kiemelte az állat genetikai jellemzőit (faj, fajta, egészségi állapot, szaporaság, tőgy), a tartástechnológia, takarmányozás és fejés rendszerét, hiszen ezek mind befolyásolják a kinyert tej értékét. Az alapok áttekintése után a kiskérődzők tejének feldolgozására, a tipikus termékek gyártástechnológiájára helyeződött a hangsúly. Három sajtféleség (friss sajt, fehér penészes sajt, érlelt félkemény/kemény sajt) folyamatábráján vezették le a gyártás főbb lépéseit és paramétereit. Az elmélet után pedig a gyakorlatban (a képen) is lehetőség nyílt ezen sajtok elkészítésére. A program résztvevői zömmel már tapasztaltabb előállítóknak számítanak a témában, ennek köszönhetően kisüzemi szakmai tapasztalatuk sokszor felkeltette az előadók érdeklődését. A konzultáció folyamatos volt, a résztvevők nagyon aktívan hozzájárultak a magas színvonalú szakmai munkához.

Az élelmiszerek előállítása során a gyártástechnológia betartása mellett nagy figyelmet kell szentelni az előállítás környezetére, így az élelmiszer-higiéniára. A tejiparban nagy tapasztalattal bíró szakértők olyan technológiai sajátosságokra, kritikus pontokra hívták fel a résztvevők figyelmét, amik kockázatát megfelelően szabályozott módon meg lehet előzni.

A rendezvény talán legérdekesebb részének számított a sajtok érzékszervi bírálata. A 2 nap során készített sajtokat és a résztvevők saját készítésű termékeit is közösen kóstolták végig a résztvevők és a szakemberek, a tapasztalásokat pedig megosztották egymással. A saját sajtok esetében pedig a szakemberektől tanácsokat is kaphattak a termék minőségéről és útmutatást a tapasztalt hibák kijavításához. Ezzel a lehetőséggel sokan éltek, 18 db saját készítésű sajt került bírálatra.

A résztvevők nagyon pozitív élményekkel és jelentős elméleti és gyakorlati tudással felvértezve távoztak, melynek hangot is adtak:
– A programon nagyszerűen éreztem magam. Végre van egy olyan hely, ahol találkozhat az ember hasonló érdeklődésű szakemberekkel, ahol megvitathatja a kérdéseit és választ is kap rájuk. Voltam már sok tanfolyamon, mestereknél, de itt tényleg elmagyaráznak mindent, hogy mit miért kell úgy csinálni. Szeretnék minél több hasonló programban részt venni! – nyilatkozta az egyik résztvevő.


(nak.hu)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám