`

A bormarketing előszeretettel hivatkozik a rendszeres borfogyasztás egészségre gyakorolt pozitív hatására. Mennyi igazság van ebben, és melyik borfajta védi leginkább az egészségünket?


A történelem homálya diszkréten takarja, mióta és miért gondoljuk egészségesnek a bort. Minden bizonnyal azóta, amióta készítjük – ez pedig akár hétezer évet is jelenthet. A kérdés komplexitását jelzi, hogy a mai napig folynak tudományos vizsgálatok annak tárgyában, milyen hatást gyakorol egészségünkre a különböző típusú borok rendszeres fogyasztása.

Jelen ismereteink szerint két irányba érdemes elindulni a válasz keresésében: egyrészt az alkohol, másrészt pedig az antioxidáns hatású vegyületek hatásait kell figyelembe venni.

A borok átlagosan 9-14 térfogat-százalék (v/v%) alkoholt tartalmaznak, amely az erjedés során a szőlőben jelen lévő cukrokból keletkezik. Az alkohol egy tiszta, színtelen, csípős-égető ízű folyadék, melyet a szervezetben a máj bont le és választ ki, kisebb mennyiség azonban a légzés során is távozik belőle, ezt mutatja ki a rendőrök által használt alkoholszonda. Az alkohol egyike az energiát szolgáltató tápanyagoknak: egy gramm alkohol 7,1 kcal energiát tartalmaz (miközben például ugyanennyi cukor csak 4,2 kcal-t).

Az emberi szervezetben sokféle hatást vált ki: csökkenti a vércukorszintet, növeli az alapanyagcserét, emeli a vérnyomást, növeli a hőtermelést és közben a hőleadást is, de ismert vízhajtó hatása és az ásványi anyagok felhasználását is befolyásolja. Hosszan tartó, nagyobb mennyiségű fogyasztása azonban a triglicerid-szintet is emeli, ezért gyakoriak a szív- és érrendszeri problémák az alkoholbetegeknél.

A bor és általában a kis töménységű alkoholos italok fogyasztása fokozza a gyomornedv-elválasztást, és növeli az étvágyat. Napi egy deciliter bor rendszeres fogyasztása esetén a pozitív egészségi hatások között van még a „jótékony” hatású HDL-koleszterin szintjének emelkedése és a vérrög-képződés kialakulási esélyének csökkenése. Egy, a közelmúltban ismertetett svéd ikerkutatás adatai szerint viszont a napi két adagnyi ital már megduplázza a stroke (agyvérzés) kockázatát 60-75 éves kor között, ugyanakkor a csekély mennyiségű fogyasztás védőhatására ez a kutatás is rámutatott.

A rendszeres, de mérsékelt mennyiségű vörösbor-fogyasztás egészségügyi hatásairól több kutatás is készült az elmúlt évtizedekben, és ezeknek köszönhetően tudjuk, hogy valóban található a szőlő héjában egy olyan antioxidáns, amely védő hatást képes kifejteni a szív- és érrendszeri betegségek esetén. A kutatások leginkább a rezveratrol, egy polifenol-típusú anyag szerepére koncentráltak. Ezt a növény a szárban, a levelekben és a bogyók héjában állítja elő, méghozzá azért, mert önmagában is gombaölő hatású. A vörösborban körülbelül hússzor nagyobb a koncentrációjuk, mint a fehérborban, a rozé pedig valahol középúton helyezkedik el ebből a szempontból. A nyers szőlővel is elfogyaszthatjuk, de a kutatások rámutattak, hogy az erjedés során a flavonoidok polimer (összetett) formából egyszerűbb, és jobban emészthetőbb monomer formákká alakulnak, így hatásuk javul.

Antal Emese dietetikus, szociológus, a TÉT Platform szakmai vezetője is elismeri az antioxidánsok pozitív tulajdonságait, sőt azt sem vitatja, hogy a felelős borfogyasztás előnyökkel is járhat, azonban a jótékony és a negatív hatásokat hozó mennyiség között húzódó keskeny mezsgyére is felhívja a figyelmet:

– Mivel megbízható kutatások eredményei mutatnak rá, úgy gondoljuk, a rendszeres és kis mennyiségű, minőségi bor fogyasztása inkább előnyös a szervezet egésze szempontjából, hiszen csökkenti például a koszorúér-betegségek előfordulását is. Azonban nem mindegyik és nem mindegy a mennyiség sem. A minőségi vörösbor ebből a szempontból jobb a rozénál és még inkább a fehérbornál. Hamar eltűnhetnek – sőt visszájára is fordulhatnak – az előnyök, ha a mérték a csekély, napi egy deciliteres szintet meghaladja, és közismert, hogy hazánkban közvetve vagy közvetlenül milliónyi embert érint az alkoholbetegség. Ezért nem javaslom, hogy a borban található antioxidánsok adjanak okot a rendszeres, esetleg mértéktelen fogyasztásra – fogalmaz a szakértő.

Az élelmiszerek reklámozására vonatkozó szabályok kifejezetten tiltják, hogy bármilyen élelmiszernek – különösen az alkoholos italoknak – egészségvédő vagy betegséget gyógyító hatást tulajdonítsunk. Ahhoz pedig, hogy az egyre magasabb szintre jutó hazai borkultúra az egészségünkre is valóban pozitív hatást fejthessen ki, több tényezőnek kellene változnia: legfontosabb az életmódunk egésze lenne. Közismert, hogy táplálkozásunk nem éppen a legegészségesebb, napjaink pedig kiegyensúlyozatlanok, hiszen az ajánlottnál magasabb energia-bevitelhez a szükségesnél kevesebb mozgás, fizikai aktivitás társul.


(Forrás: Tét Platform)

 


A borászattal kapcsolatos további részleteket a NAK Élelmiszeripari hírlevelének novemberi számában olvashat.


 

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám