`

Változott a hazai bortermelés szerkezete az elmúlt években, derült ki a Magyar Idők írásából. Míg korábban a földrajzi árujelzés nélküli borok mennyisége meghaladta a teljes mennyiség felét, most alig 20 százalékra tehető az arányuk.

 


Hónapok óta tart a földrajzi árujelzés nélküli borok áremelkedése a hazai piacon és a Duna borrégió országaiban egyaránt. Az Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI) statisztikája az elmúlt két hétben drasztikus drágulásról ad számot. Míg tavaly szeptember végén, illetve október elején egy hektoliter kommersz borért 18173 forintot fizettek a hazai piacon, ugyanezért a mennyiségért az idén már 31361 forintot adtak a kereskedők az AKI piaci árinformációs rendszere szerint.
Kiss István, a Magyar Szőlő- és Bortermelők Szövetségének elnöke szerint bár valóban megfigyelhető az áremelkedés ebben a kategóriában, az ilyen mértékű drágulás azonban vélhetően egy egyszeri akció hatására vezethető vissza.
– Az árak ilyen szintű kilengése vélhetően egy egyszeri, jó árú értékesítésnek vagy egy korábban oltalom alatt álló mennyiség átsorolásának tudható be – mondta.


A szakember szerint egyébként az elmúlt években jelentősen átrendeződött a hazai bortermelés szerkezete. Míg korábban az évi 7,6 millió hektoliterre tehető teljes mennyiség több mint felét a földrajzi árujelzés nélküli borok tették ki, addig mára az alacsonyabb minőségű termékek aránya alig éri el a húsz százalékot.
A hazai pincészetek többsége a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa által bevezetett 30 forintos piacszervezési díj miatt igyekezett az oltalom alatt álló kategóriába tartozó bort készíteni. A literenkénti díj ugyanis csupán a jelzés nélküli import- és hazai borokra vonatkozik, a magasabb termékkategória után nem kell fizetniük a termelőknek. Az intézkedésnek köszönhetően tehát nemcsak a korábban nagy mennyiségben importált olasz borok szorultak ki a hazai piacról, a magyar italok minősége is javult.
– A legtöbb borászat igyekszik magasabb kategóriás bort előállítani, ugyanakkor nem ugrásszerű növekedésről van szó, sokkal inkább folyamatosan javuló trendről lehet beszélni – emelte ki.


Az idei egyébként a szakember szerint közepesen erős évjárat lehet, a tavaszi fagykárok ellenére ugyanis országos átlagban nagyon jó minőségű szőlőt szüreteltek a gazdálkodók. A szőlő felvásárlási ára elmarad a tavalyi szinttől, ez azonban nem feltétlenül csökkenti majd a végtermék, vagyis a borok árát.
 – Azt reméljük, hogy jó minőségű borok kerülnek a polcokra jövőre. Az árak tekintetében a fogyasztóknál nagyobb változás nem várható, a különbség a termelők és a kereskedelem közti megállapodásokban lehet majd – fogalmazott Kiss István.


A borok termelői árát egyébként nemcsak a belföldi kereslet-kínálat, hanem a régiós országok, így például a cseh és az osztrák szüret eredménye is befolyásolhatja.
Ami az exportot illeti, az elmúlt időszakban sikerült növelni a kiszállított mennyiség értékét. Mindez annak köszönhető, hogy csökkent az Olaszországból importált, majd továbbszállított termékek aránya, az olcsó folyó borok helyét egyre inkább a hazai prémium borok veszik át. A magyar piac korlátos, ezért a prémium borok gyártói igyekeznek minél többet a külpiacokon eladni. Bár a világban óriási verseny zajlik, a magyar borok kivitele lassan, de biztosan bővül.


(Magyar Idők)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám