`

Az adóterhek egyszerűsítését és a támogatáspolitika újragondolását ígéri az elkészült élelmiszeripari stratégia. Az élelmiszeripari GINOP-pályázatnál pedig változtattak a feltételeken – hangzott el az OMÉK egyik szakmai konferenciáján.


Önálló élelmiszeripari stratégiával javítaná az ágazat versenyképességét a Nemzetgazdasági Minisztérium, a tervezetet várhatóan még az idén elfogadhatja a kormányzat – közölte Pomázi Gyula, a tárca helyettes államtitkára az idei OMÉK keretében megtartott, a magyar élelmiszeripar aktualitásait áttekintő szakmai konferencián, amelyről a Magyar Idők számolt be. Hozzátette, cél, hogy 3-5 éven belül látható jelei legyenek a fejlődésnek, jelenleg ugyanis az európai uniós átlag alatti eredmények mellett működik az iparág.

Az elkészült tervezet többek között az adóterhek egyszerűsítését és a támogatási rendszer újragondolását ígéri. Az elérhető európai uniós támogatások mellett átalakítanák a hazai költségvetési forrásokat, így biztosítva, hogy azok is kaphassanak vissza nem térítendő támogatást a fejlesztéseikhez, akik nem felelnek meg a mostani rendszer feltételeinek. Az élelmiszeripari vállalkozások tőkeellátottságát is javítanák. Ezt a finanszírozási formát az Irinyi Kockázati Tőkealapon keresztül érhetik majd el a cégek.
– Az értékláncokban együttműködő partnerség határozza meg az élelmiszeripar jövőjét. Ezért az intézkedések középpontjában az innováció és a digitalizáció mellett az együttműködés áll – jegyezte meg a helyettes államtitkár. – A felmérések azt mutatják, hogy egyelőre gyenge az együttműködési hajlam az ágazatban. Holott a klaszterek, hálózatok, szövetségek pluszértéket tudnak létrehozni: akár az ipari eszközök, gépek, berendezések közös használatával, akár a szaktudás hasznosítása által.

Úgy vélte, a vállalkozások piaci pozícióját javíthatják a tervezetben szereplő agrárlogisztikai gyűjtőpontok és a közös termelői értékesítési pontok létrejötte is. Pomázi Gyula szerint a következő időszakban a minőség szerepe is nő, az élelmiszer-biztonság és a nyomon követhetőség biztosítása mellett a fogyasztók egyre nagyobb elvárásokat támasztanak a piacon elérhető élelmiszerekkel szemben. A minőséget elsősorban termékfejlesztéssel lehet növelni. Ennek érdekében a jövőben élelmiszer-innovációs központokat hoznak létre.

A konferencia egy másik témája a támogatás volt. Mint Gedei Gábor, az NGM projektmenedzsere megjegyezte, az élelmiszeripar fejlesztésére mintegy 300 milliárd forint áll rendelkezésre az évtized végéig, a Vidékfejlesztési Programban elérhető támogatások jelentős része már elkelt. Hozzátette, a GINOP-ban elkülönített 100 milliárd forintos keretet – amely pályázat feltételeinek összeállításában a NAK is közreműködött – azonban egyelőre nem merítették ki a középvállalkozások. Az elmúlt hónapokban számos könnyítést vezettek be a pályázatnál, így például csökkent az eszközbeszerzésre fordítható összeg alsó határa és a biztosítéknyújtási kötelezettséget is megfelezték. Az igénybe vehető előleg ezzel együtt emelkedett, a korábbi 375 millió forint helyett az elnyert, vissza nem térítendő támogatás és a hitel teljes összegének felét vehetik fel ilyen formában a cégek. Az előleg összege így akár az egymilliárd forintot is meghaladhatja. A projektmenedzser szerint a zömében augusztusban megváltozott feltételek növelhetik a pályázói kedvet, a következő hetekben pedig egyre több projekt érkezhet be az irányító hatósághoz.

 


(Magyar Idők/nak.hu)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám