`

Megjelent a Magyar Közlönyben a húskészítményekről és egyes előkészített húsokról szóló élelmiszerkönyvi előírásokat módosító földművelésügyi rendelet.

A fogyasztók minőségi élelmiszerek iránti és a részletesebb tájékoztatással kapcsolatos igényeinek növekedése, a húsipari technológiák fejlődése, a felhasznált alapanyagok bővüléséhez történő igazodás, másrészt az 5 évenkénti kötelező felülvizsgálati idő eltelte tette indokolttá az Élelmiszerkönyv mostani módosítását. Az előírás számos definíciót pontosít, például a gépi csontozású és az íntalanított hús, valamint a csontokról mechanikailag lefejtett hús esetében. Meghatározásra került emellett a kötőszöveti, a kötőszövetmentes fehérjetartalom, valamint a húspép fogalma. Az európai uniós ajánlásoknak megfelelően a füstölés három kategóriája került megnevezésre: füstölt (keményfa-elégetéssel), folyékony füsttel füstölt vagy füstoldattal füstölt (regenerált füstaroma felhasználása), illetve füst ízesítésű (bekeveréssel, injektálással, bemerítéssel stb.). Az előírás értelmében a termék megnevezésében fel kell tüntetni az állatfaj megnevezését, abban az esetben, ha a termék hústartalma legalább 70 százaléka az adott állatfajból származik.

Beltartalmi változások tekintetében máj, májas, májkrém termékekre vonatkozóan részletes szabályozás készült, amely értelmében a minimális májtartalom 12 százalékról 25-re emelkedett. További elvárás, hogy sertés, szarvasmarha, pulyka májpástétom esetében a májtartalom el kell érje a 35 százalékot, s legalább a felét kell kitegye csirke és vízi szárnyas esetében. A csontokról mechanikailag lefejtett hús (MSM ) egyes termékcsoportok és azok termékei esetében legfeljebb 10 százalékban alkalmazható, és a hústartalomba nem számítható bele. Abban az esetben, ha ez nincs külön kiemelve, teljes MSM -felhasználhatósági korlátozás került bevezetésre (pl. sonka, érlelt kolbász, szalámi, sütőkolbász, parasztkolbász, angolszalonna, téliszalámi).

Az előírás értelmében a kémiai paraméterek és a jelölés szerinti hústartalom késztermékre vonatkoztatva értendő. Igazodva a modern táplálkozási javaslatokhoz, csökkent a termékek megengedett legmagasabb sótartalma, több esetben a zsír- és víztartalom, illetve számos termékcsoportnál növekedett az elvárt legkisebb fehérjetartalom és a hústartalom. Felvágottak esetében 50 százalékban lett meghatározva a minimális hústartalom. Párizsi, parizer és a virsli minimális hústartalma 40 százalékról 51-re, a krinoliné és a csemege debrecenié 55 százalékra, míg a Zala felvágotté 60-ra, a nyári turistáé pedig 65-re emelkedett. Új elemként jelenik meg az előírásban a szafaládé (legalább 55% hústartalom). Továbbá, igazodva a nemzetközi ajánlásokhoz (DG SANCO/2012-6356 jelentés 9.), a sütnivaló kolbász vagy sütőkolbász az előkészített hús kategóriába lett sorolva.

Nyers, hőkezelt sonkák csak sertés, marha, nagyvad comb vagy lapocka részéből készülhetnek, továbbá a formában vagy bélben hőkezelt sonkák készülhetnek baromfi comb- vagy mellhús felhasználásával. A parasztsonka és a parasztlapocka külön-külön meghatározás alá került, viszont mindkét terméket egészben kell érlelni legalább 30 napig és csak ezután lehet darabolni. A parasztkolbász és a téliszalámi kizárólag húst, szalonna alapanyagot és fűszereket tartalmazhat. Az előírás nem tartalmazza többé a megkülönböztető minőségi jelöléssel ellátott, önkéntes kategória szabályozását, a húskészítmények emelt szintű, önkéntes szabályozására külön irányelvben kerül sor. Az új élelmiszerkönyvi rendelet 2016. július 21-én lépett hatályba. A változások a termékpálya minden pontját érintik, hatásuk a sertéstenyésztőktől a húsfeldolgozókon át egészen a fogyasztókig ér. Hogy milyen hatást gyakorolnak majd ezek a változások, arról a későbbiekben fogjuk tájékoztatni olvasóinkat.

Dr. Szűcs Viktória és Vadász Sándor

(NAK élelmiszeripari igazgatóság)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám