`

Javult a szezonális élelmiszer-biztonsági helyzet – derült ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal most ismertetett adataiból. Jobbak a higiéniai körülmények, több az ismert eredetű termék.

 


Félidejénél tart a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) július elsején indult szokásos nyári szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzési akciója.
Az ellenőrzések célja, hogy a nagy melegben – amikor gyakoribbak az élelmiszer eredetű megbetegedések – is kiszűrjék az esetlegesen veszélyt jelentő termékeket, fogalmazott Zsigó Róbert, a földművelésügyi tárca élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkára a témában tartott augusztus 9-i sajtótájékoztatón.


Kevesebb szabálytalanság


Az eddig eltelt hetekben a Nébih és a megyei kormányhivatalok szakemberei elsősorban a szezonálisan üzemelő, illetve idegenforgalmi szempontból frekventált helyeken, strandokon, fesztiválokon működő vendéglátó-létesítményeket (büfék, falatozók, cukrászdák, fagylaltozók, éttermek), valamint piacok, vásárok alkalmi és mozgó büféseit vizsgálták. A szakemberek a termékeknél többek között a fagylaltokat, az előre csomagolt, fűszerezett, előkészített húsokat, a sült halat és egyéb halételeket, a citromokat, görögdinnyéket, más zöldségeket és gyümölcsöket, továbbá – szakmai jelzések alapján – a tojásokat, UHT-tejeket és a vásárokon kapható konyhai kerámiaedényeket vették alaposabban szemügyre.
Az árushelyeken a vizsgálati szempontok közé tartozott, hogy betartják-e az élelmiszerek előállításának és forgalmazásának feltételeit, az előírt hűtési láncot, a szabályoknak megfelelően kezelik és tartják készen az ételeket, azok megfelelő minőségűek-e, az adott termék nyomon követhetősége látható vagy sem. Továbbá több mintát vettek, amelyeket a Nébih laboratóriumában vizsgáltak meg.


Ami pedig a részeredményeket illeti, 2014-hez és 2015-höz képest is javult a helyzet, ugyanis míg két éve 25, tavaly pedig 13 üzlet illetve árus működését kellett felfüggeszteni, addig idén július folyamán csak ötöt. A kiszabott bírság összege is csökkent (2014: 36,8 millió, 2015: 17,3 millió, 2016: 16 millió forint), ami azt is jelenti, hogy kevesebb kirívó szabálytalanságot találtak az ellenőrök.
A különböző létesítmények ellenőrzése során a hiányosságok főleg a higiéniai feltételekkel, a dolgozók egészségügyi alkalmasságával, illetve képzettségével, a nyomon követhetőséggel és a forgalmazott termékek minőségével kapcsolatban fordultak elő. Az előző évekhez képest a higiéniai hiányosságok aránya jelentősen csökkent (11-12 százalékról 4,3 százalékra), és a többi területen is javulás tapasztalható az eddigi eredmények alapján.
A lejárt és a jelölés miatt hibás tételek, valamint a minőségi hiba előfordulási aránya kissé emelkedett, az ismeretlen eredetű termékek aránya pedig csökkent az előző évhez képest.


Ez a hal nem az a hal


A laboratóriumi vizsgálatoknál a legérdekesebb megállapításokat a citrom és a halak szemrevételezése után jegyezték le. A 23 citromminta határérték feletti mennyiségben nem, azonban a minták 91 százalékában kimutatható mennyiségben tartalmazott rovarölő szer (imidakloprid, klórpirifosz, piriproxifen), illetve gombaölő szer (imazalil, karbendazim, o-fenil-fenol, pirimetanil, propikonazol, tiabendazol) maradékot. A minták uniós tagállamokból, Törökországból, Argentínából és Dél-Afrikából származtak. Összességében a növényvédőszer-maradék vizsgálat alapján valamennyi citrom megfelelt az uniós határérték előírásoknak. Sült halak, halételek esetében a fajazonossági vizsgálattal (32 mintából) egy esetben derült fény arra, hogy sült fogasként nílusi sügért árusítottak.


Tökéletes áru


A Nébih szakemberei a sajtótájékoztató helyszínén, a budapesti Fehérvári úti vásárcsarnokban sem tétlenkedtek. Egy őstermelő zöldség-gyümölcs standját vizsgálták. Először a szükséges engedélyeket tekintették meg, aztán – szúrópróbaszerűen – a paprikát, a paradicsomot, a fejes és a fodros salátát. Utóbbiakat alul-felül, elölről-hátulról és a levelek között is megnézték, tapintották, és az egyik ellenőr szóban megállapította, hogy „kifogástalan minőségű, első osztályú termék”. Egyedül csak azért figyelmeztette az eladó gazdát, hogy nem tüntette fel a ládákon, hogy melyik termése honnan származik. Ugyanis még ha saját, akkor is ki kell írni. A szemlét pedig jegyzőkönyvben rögzítették.
A teljes nyári ellenőrzéssorozat végleges eredményeit – amikben már az előbb említett őstermelő adatai is benne lesznek – az akció augusztus 31-i zárása után ismerteti majd a hivatal.


 

A Nébih ellenőrzésének részlete félidős eredményei itt megtekinthetőek.

(nak.hu)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám