`

Bár a múlt év végén még harmincszázalékos kenyéráremelést jósolt a szakma, ma annak is örülnének, ha a néhány helyen megvalósult 10-12 százalékos drágulás általánossá válna.


A sütőipar jövője szempontjából elengedhetetlen, hogy az elmúlt öt évben változatlan áron kínált termékek ára elmozduljon felfelé – nyilatkozta a NAKlapnak Septe József. A Magyar Pékszövetség elnöke szerint a kötelező minimálbér-növelés elkerülhetetlenné teszi az áremelést a sütőiparban. Az elnök decemberben még arról beszélt, hogy általánosságban 30 százalékkal kellene emelni a sütőipari termékek árát. A szakember szerint  ugyanis legalább ekkora drágulás kellene ahhoz, hogy az ágazatban működő vállalkozások levegőhöz jussanak.
– Amellett, hogy az áremelés segítene életben tartani a sütőipart, hozzájárulhatna ahhoz, hogy az elmúlt években rendre 1-2 százalékos haszon emelkedjen az ágazatban – emelte ki. Ebből tudnák kitermelni a vállalkozások a korábban rendre elmaradt fejlesztéseket.


Septe József szerint nagy szükség lenne a technológia megújítására, logisztikai beruházásokra, új teherautók vásárlására, ahogyan a bővülő profitból juthatna a sütőipari szakboltok létrehozására is. Ez utóbbival kapcsolatban megjegyezte, hogy a magyar sütőipari vállalkozásoknak sokkal nagyobb és színvonalasabb szakbolthálózatra lenne szükségük. A Pékszövetség szerint ugyanis ez lehet a legjobb eszköz, ami segíthet felvenniük a versenyt az albán pékségekkel és a multinacionális üzletláncokkal szemben. A tapasztalatok egyelőre azt mutatják, hogy csupán néhány boltban, s abból is csak a kisebb kereskedelmi egységekben sikerült keresztülvinni az áremelést. A tervezett 30 százalék helyett pedig jó, ha 10-12 százalékkal drágultak a kenyerek. A kisebb boltokban viszonylag könnyen egyezségre jutottak az üzletvezetőkkel, a multinacionális üzletláncokba viszont ma is változatlan áron szállítanak.

Septe József szerint ebben a helyzetben nehéz döntés előtt állnak a pékségek vezetői: vagy leállítják a szállítást, ezzel pedig csökkentik a termelésüket, vagy vállalják, hogy veszteséget termelnek.
– Az idei minden bizonnyal vízválasztó év lesz a sütőiparban, ha a helyzet nem változik, több vállalkozás is csődbe mehet – hívta fel a figyelmet.


Az év elején a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara is összehívott egy egyeztetést a kiskereskedelmi láncok és a Pékszövetség között, bár konkrét eredményekről egyelőre nem lehet beszámolni, a tárgyalások elindultak a sütőipari szereplők és az üzletláncok között.

 


(NAKlap, 2017. március)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám