`

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Élelmiszeripari Igazgatósága 2019. november 8-án rendezte meg a Szent István Egyetemen a „TANULJUNK EGYÜTT!” programsorozat keretében a cukorcsökkentés lehetőségei a gyümölcs-zöldség feldolgozásban témakörű eseményét.


A tagjaink számára ingyenesen elérhető egynapos rendezvény célja a gyümölcs- és zöldségfeldolgozás még speciálisabb ismereteinek megosztása volt. A csoport mind a 17 résztvevője többéves gyakorlattal rendelkezik az élelmiszer-előállításban, mint például lekvárkészítésben, gyümölcslé-, szörp- vagy gyümölcsvelő-gyártásban. A feldolgozók elmondták, hogy számos problémába ütköznek a termékfejlesztéseik során, amikor a szacharózt próbálják helyettesíteni. A programnak köszönhetően olyan hasznos ismeretekre tettek szert az édesítőanyagokról, édesítőszerekről, ezek felhasználási lehetőségeiről, amiket könnyen be tudnak építeni és alkalmazni tudnak a mindennapi tevékenységük során.

A piaci trendek is azt mutatják, hogy az élelmiszeripar, így a zöldség-gyümölcs feldolgozóipar is felveszi azt az irányt, hogy önkéntesen csökkenti a termékeik cukortartalmát, így egyre nagyobb részben tudnak ilyen típusú termékeket piacra dobni. Aki ezt az irányt szeretné követni, annak nem csak a cukor mennyiségének csökkentésére kell gondolnia. Az ízek érzékelése az emberek életében rendkívüli fontossággal bír, mivel nagyban meghatározza az élelmiszer-választást és az elfogyasztott mennyiségeket. Az állomány szintén nagymértékben befolyásolja a kedveltséget. Ha egy termék összetevőjét megváltoztatjuk, az az íz mellett az állomány változását is okozza. Ezért a fejlesztések során kulcselem a megfelelő helyettesítő összetevő megtalálása.  

A résztvevők részletesen hallhattak a hagyományos és új típusú édesítőszerek felhasználási lehetőségeiről és a termékkört érintő jogszabályi háttérről. Megismerhették az alapanyagok jellemzőit, elsősorban abból a szempontból, hogy milyen cukorösszetétellel rendelkeznek. Megtudhatták például azt is, hogy a savasabb termékekkel elő lehet csalogatni az édes ízeket. Továbbá a szakemberek kiemelték, hogy nem kell a szacharózt teljesen elhagyni, a szacharóz adta ízérzetet a cukorhelyettesítők kombinálásával lehet elérni.

A programsorozat egyik alapvető célja az elméleti ismeretek gyakorlatba való átültetésének megkönnyítése, így a program során kiemelt szerepet kapott a gyakorlat. Ennek során négyféle termék, azaz cukorcsökkentett őszibarack- és meggynektárok készítését végezték édesítőszerek alkalmazásával (pl. szacharóz, fuktróz, aceszulfám-K, szukralóz). A gyakorlat része volt az édesítőszerek édesítő erejének kiszámolása, az elkészült nektárok tápértékének megadása, valamint a késztermékek érzékszervi bírálata.

Az interaktív program során a résztvevőknek lehetősége nyílt a témával kapcsolatban kérdéseket feltenni, valamint az eddigi gyakorlati tapasztalataikat megvitatni. A résztvevői visszajelzések alapján mind az elméleti, mind a gyakorlati programok rendkívül hasznosnak bizonyultak.


(NAK/Polczer Katalin)

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám